جرموک , ارمنستان

جرموک

معرفی شهر جرموک ارمنستان

جرموک شهری زیبا در جنوب ارمنستان، سرشار از چشمه های آب گرم معدنی است. آب و هوای مطبوع، طبیعت چشم نواز و خواص درمانی آبهای گرم چشمه های جرموک ارمنستان، این محل را به یکی از جاذبه های گردشگری ارمنستان تبدیل کرده است. در طول سالهای اخیر دولت ارمنستان برای رشد توریسم و خدمات درمانی در شهر زیبای جرموک تلاش بسیاری کرده است.

استخرها، آبشارها، دریاچه های مصنوعی و چشمه های آب معدنی این شهر که در طول تاریخ تفرج گاه شاه و امپراتور و تزار و رئیس حزب بود، امروز به روی مردم باز شده و یکی از جاذبه های اصلی گردشگری کشور ارمنستان را تشکیل داده است.

مرکز آبدرمانی جرموک، استخرهای تاریخی پریستاو، مرکز توانبخشی و آبدرمانی جرموک، گالری آب معدنی طبیعی جرموک، پل زیبای جرموک بر رود آرپا، مجسمه تاریخی و آبنمای کوچک آن، یادمان جنگ قره باغ میان ارمنستان و آذربایجان، تنها بخشی از زیبایی های شهر توریستی جرموک را تشکیل می دهند.

جرموک با شهرهای سنت رافائل در فرانسه و شچوچینسک قزاقستان خواهرخوانده اعلام شده است.

 

موقعیت جغرافیایی شهر جرموک ارمنستان

شهر زیبا و توریستی جرموک در استان وایتس جور، در فاصله 170 کیلومتری جنوب شرقی ایروان پایتخت ارمنستان واقع شده است. این شهر با چشمه های آبگرمش، بر ارتفاع 2080 متری سطح دریا، در میان کوه های وایتس جور و جنگل های انبوه، و در دشتی در گلوگاه رود آرپا قرار دارد.

فاصله 170 کیلومتری این شهر با ایروان پایتخت ارمنستان را می توان در کمتر از سه ساعت با خودرو پیمود. مسیری که نیمی از آن از جنگل ها و نیمی دیگر از کوهستان های زیبای ارمنستان می گذرد.

شهر جرموک با جمعیتی حدود پنج هزار نفر، از شمال به کوه های واردنیس و از جنوب به منطقه وایک محدود می شود. ارتفاع کوه های اطراف شهر جرموک ارمنستان به 2500 تا 3500 متر می رسد؛ این کوه ها، همه با جنگل های سبز و مزارع آلپی پوشیده شده اند.

 

تاریخچه شهر جرموک ارمنستان

با وجود آن که نام جرموک نخستین بار در سده سیزدهم میلادی توسط مورخی به نام استپانوس اوربلیان ذکر شده، اما کشف آثاری باقی مانده از یک قلعه و چند آبنما متعلق به قرن هشتم میلادی، ثابت کرد که تمدن در طبیعت زیبا و در کنار چشمه های آب گرم جرموک، سابقه ای بسیار طولانی تر از این دارد.

شهر جرموک به عنوان بخشی از استان وایُتس جور ارمنستان در فاصله قرون 10 و 13 میلادی، بخشی از قلمرو پادشاهی سیونیک بود. شاهان و شاهزادگان و درباریان این سلسله، به چشمه های آب گرم شهر جرموک علاقه مند بودند و بدین سبب، با احداث استخرها و حوضچه های آب گرم در جرموک، تفرجگاهی برای خود ساختند.

در قرون وسطی، مسیر تجاری معروف به جاده ابریشم از نزدیکی این شهر عبور می کرد و این خود سبب رونق بیشتر جرموک شده بود. برخی از پژوهشگران معتقدند جاده ای در نزدیکی شمال جرموک از بقایای جاده ابریشم هنوز باقی است.

اما فاصله میان قرون 15 تا 17 میلادی، بدترین روزهای زندگی شهر زیبای جرموک بود. این شهر در آن روزگار به بخشی از میدان جنگ ایران و عثمانی تبدیل شد. بسیاری از شهرها در این سلسله جنگ های طولانی ویران شدند و مردم از ترس جنگ و غارت به جایی دیگر گریختند.

اما در قرن نوزدهم میلادی و در پی جنگ های ایران و روسیه، شهر زیبای جرموک به دست امپراتوری تزاری روسیه افتاد. در این روزگار و در اثر حمایت های اقتصادی و سیاسی امپراتوری روسیه، جرموک به سرعت شروع به رشد و ترقی کرد. ابتدا محققان و دانشمندان روس به این منطقه فرستاده شدند تا پیرامون آبهای معدنی جرموک پژوهش کنند. در سال 1860، حوضچه ها واستخرهای آبگرم به جا مانده از روزگار پادشاهی سیونیک، بازسازی شدند. این استخرها با نام استخرهای پریستاو، امروز به عنوان آثار تاریخی شناخته می شوند.

پس از انقلاب سوسیالیستی و برپایی اتحاد جماهیر شوروی در 1920، ارمنستان بخشی از این کشور شد. در این دوره، و در سال 1940 نخستین آسایشگاه و مرکز آبدرمانی برای عموم در شهر زیبای جرموک ارمنستان افتتاح شد. در زمان شوروی تلاش شد تا جرموک به تفریح گاه و آسایشگاهی برای مردم تبدیل شود، و امکاناتی در آن کار گذاشته شد.

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، ارمنستان استقلال یافت. در این دوره، تلاش بر آن شد تا جرموک به محلی برای رفت و آمد توریست ها تبدیل شود. این شهر در حال حاضر یکی از مقاصد اصلی توریست های ارمنستان است.

 

چگونه به جرموک برویم؟

آدرس جرموک

ایروان, ارمنستان

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره جرموک چیست؟

جهت رزرو هتل در ایروان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵