شهر اجمیازین , ارمنستان

شهر اجمیازین

شهر اجمیازین که چهارمین شهر بزرگ ارمنستان محسوب می‌شود در ۲۵ کیلومتری غرب ایروان واقع شده است. این شهر تاریخی از آن جهت به عنوان یک شهر مذهبی نیز شناخته می‌شود، که مرکز روحانیت و محل زندگی اسقف اعظم در ارمنستان است. قدمت این شهر باستانی به قرن ۳ و ۴ قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. این شهر که در ابتدا واقارشابات نام داشته است، تا قرن ۴ میلادی پایتخت ارمنستان و مهمترین شهر این کشور بوده و از رونق و شکوه بالایی برخوردار بوده است.

همانگونه که می‌دانید ارمنستان به عنوان قدیمی‌ترین کشور مسیحیت در دنیا شناخته می‌شود. با رسمی شدن دین مسیحیت در این کشور، سرنوشت جدیدی برای آن رقم خورد. از جمله اینکه شهرهای ارمنستان رونق گرفتند و خط ارمنی ابداع شد و تغییرات زیاد دیگری بوجود آمد.

این امر باعث شد که در زمان شاه عباس وزرا و علمای ارمنی (که تعداد آنها در دربار نیز قابل توجه بود) تصمیم به بازگشت به سرزمین خود یعنی ارمنستان بگیرند.

 شاه عباس به منظور جلوگیری از خروج این افراد تصمیم گرفت که طی دستوری سنگ سنگ کلیسای اجمیازین را به ایران انتقال و تصویر خود را روی دیوار آن حک کنند. اما سرانجام شاه عباس از این کار منصرف شد و دستور ساخت کلیسایی با سبک و معماری کلیسای اجمیازین در منطقه جلفای اصفهان را صادر کرد. این کلیسا که وانک نام گرفت تا این زمان نیز مرکز روحانیت ارامنه در اصفهان شناخته می‌شود.

کلیسای اجمیازین توسط گریگورلوساوریج مقدس بنا شده است. برخی از ارمنیان روایت کرده‌اند که او در خواب می‌بیند که خداوند با یک عصای طلایی محلی را به او نشان می‌دهد. پس از این خواب او تصمیم می‌گیرد در آن محل یک کلیسا بسازد.

هم اکنون مقبره گریگورلوساوریج در وسط این کلیسا و دقیقاً در همان محل قرار گرفته است. سال‌ها بعد باستان شناسان اعلام می‌کنند که در زمان‌های بسیار قبل این محل معبد خدایان بوده است. این کلیسا در سال ۳۰۱-۳۰۳ ساخته شده و در قرن ۱۷ بیشترین تلاش برای بازسازی آن صورت گرفته است. در حال حاضر این مکان یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی در شهر اجمیازین و حتی در کشور ارمنستان می‌باشد که سالانه مورد توجه گردشگران و شهروندان زیادی قرار می‌گیرد.

چگونه به شهر اجمیازین برویم؟

میتوانید برای رفتن به شهر اجمیازین از تاکسی استفاده کنید.

آدرس شهر اجمیازین

شهر اجمیازین که چهارمین شهر بزرگ ارمنستان محسوب می‌شود در ۲۵ کیلومتری غرب ایروان واقع شده است ایروان, ارمنستان

ساعت کار شهر اجمیازین

مسافران ارمنستان می توانند از ساعت 07:30 تا 17:30 از شهر اجمیازین ایروان دیدن کنند.

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره شهر اجمیازین چیست؟

جهت رزرو هتل در ایروان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵