کاسکاد یا هزار پله ایروان , ارمنستان

کاسکاد یا هزار پله ایروان

هزارپله یا کاسکاد راه پله ای عظیم در ایروان پایتخت ارمنستان است که با آبشارهای مصنوعی، آبنماهای زیبا، درختان و گلهایش، منطقه مرکزی شهر ایروان را به مناطق قدیمی آن متصل می کند. اگرچه این بنا به هزارپله شهرت یافته است، اما کاسکاد از 572 پله تشکیل شده است. کاسکاد تنها یک مسیر رفت و آمد زیبا، یا راه پله ای عظیم با چشم اندازی حیرت انگیز نیست. کاسکاد امروز به موزه ای بزرگ از آثار هنرمندان معاصر ارمنستان نیز تبدیل شده است.

 

تاریخچه کاسکاد یا هزار پله ایروان ارمنستان

ساخت کاسکاد یا هزار پله در ایروان پایتخت ارمنستان ایده ای بود که در ابتدا الکساندر تامانیان معمار ارمنستانی آن را طرح کرد و در دهه 20 و 30 میلادی به دنبال اجرای آن بود. اما این ایده هرگز توسط او عملی نشد و شروع اجرای این نقشه تا دهه 70 میلادی عملی نشد. در آن سالها، جیم توروسیان معمار اصلی شهر ایروان ارمنستان تصمیم گرفت نقشه تامانیان را با کمی تفاوت و افزودن برخی امکانات اجرا کند. او ایده هایی مانند ساخت یک پله برقی، ایجاد اماکنی برای نمایش مجسمه ها و آثار هنری هنرمندان معاصر ارمنستان، چند تالار، حیاط و محوطه گلکاری شده را به طرح پیشین افزود و با حمایت دولت اتحاد جماهیر شوروی کار ساخت آن را پیش برد. این بنا در سال 1980 میلادی افتتاح شد، اماهشت سال بعد، به دلیل وقوع زلزله بخشی از بنا تخریب شد. ضعف اقتصادی و سپس فروپاشی اتحاد شوروی مانع از آن شد که عملیات بازسازی بنای کاسکاد یا هزار پله ارمنستان دوباره آغاز شود. کاسکاد به مدت یک دهه میراث تخریب شده شوروی در ارمنستان بود.

اما در سال 2002 یک بازرگان ثروتمند ارمنی-امریکایی به نام جرارد گافسجیان مسئولیت سر و سامان دادن به اوضاع کاسکاد یا هزار پله ایروان را با همکاری دولت ارمنستان و شهردار ایروان پذیرفت. هفت سال پس از این تاریخ، تمامی نمودهای تاریخی و هنری این مجموعه بازسازی و نوسازی شدند و کاسکاد یا هزارپله ایروان، به عنوان یکی از مراکز توریستی پایتخت ارمنستان شناخته شد. بخش مهمی از این پروژه، تبدیل کردن کاسکاد یا هزارپله ارمنستان به موزه هنر بود. گافسجیان برای بازسازی کاسکاد و ساخت موزه هنر ارمنستان در آن، ده ها میلیون دلار هزینه کرد.

معماری کاسکاد یا هزار پله ایروان ارمنستان

متصل کردن بخش های شمالی و مرکزی ایروان پایتخت ارمنستان یعنی مراکز مهم مسکونی و فرهنگی و تاریخی این شهر از طریق راه پله و آبشار و ایجاد فضای سبز در حوالی آن ایده نخستین ساخت کاسکاد یا هزار پله بود. کاسکاد یا هزارپله ایروان ارمنستان از 572 پله تشکیل شده است. فاصله محوطه پایینی این بنا، تا آخرین پله آن، 302 متر و تا بالای بنای یادبود، 450 متر است. عرض کاسکاد حدودا پنجاه متر است.

کار طراحی و ساخت ساختمان موزه هنر ارمنستان که در کاسکاد ایروان واقع است، توسط گروه معماران دیوید هوستون از نیویورک انجام شد. پروژه ساخت بنای موزه در کاسکاد، یکی از جاه طلبانه ترین آثار معماری معاصر در کشورهای استقال یافته از شوروی دانسته می شود.

این موزه از دو قسمت بیرونی (: باغ مجسمه گافسجیان) و درونی (: گالری های هنر گافسجیان) تشکیل شده است.

باغ مجسمه عنوانی است که به مجموعه آثار نمایش داده شده در فضای بیرونی کاسکاد، در کنار پله ها و آبنماها و گلها و... اطلاق می شود. این مجموعه مجسمه هایی با اندازه های بزرگ از هنرمندان نامدار را شامل می شود.

گالری های هنر گافسجیان نیز که از شش سالن و گالری مجزا در فضای سرپوشیده تشکیل شده، درست زیر راه پله عظیم کاسکاد و آبنماهایش قرار دارد. این بخش، محل نگهداری مجموعه ای عظیم از آثار هنری از جنس شیشه است. بخشی از این آثار که در بخشهای جداگانه به نمایش گذاشته شده اند، برای همیشه در این موزه خواهند ماند، و بخشی دیگر به طور موقت نمایش داده می شوند.

چگونه به کاسکاد یا هزار پله ایروان برویم؟

کاسکاد یا هزار پله ایروان ارمنستان، در جنوب با خیابان های تامانیان، ایسهاکیان و میدان فرانسه، در شرق با خیابان مسروپ مشتوتس، و در غرب با خیابان مارشال باغرامیان همسایه است. چندین هتل و هاستل و اقامتگاه در نزدیکی این مجموعه زیبا و دیدنی قرار دارند. به فاصله اندکی از شمال کاسکاد یا هزار پله ایروان ارمنستان، ویکتوری پارک یا پارک پیروزی ایروان قرار دارد که مجسمه معروف مادر ارمنستان در آن واقع شده است. فاصله حدودا یک و نیم کیلومتری کاسکاد با میدان جمهوری (republic) در مرکز ایروان را می توان با خودرو در کمتر از ده دقیقه پیمود. پیاده روی در این مسیر، حدودا 20 دقیقه زمان می برد

آدرس کاسکاد یا هزار پله ایروان

10 Tamanyan St, Yerevan 0009, Armenien ایروان, ارمنستان

ساعت کار کاسکاد یا هزار پله ایروان

شبانه روزی

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره کاسکاد یا هزار پله ایروان چیست؟

جهت رزرو هتل در ایروان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵