رفت و آمد در مادرید

سیستم حمل و نقل عمومی مادرید نه تنها یکی از بهترین‌های اروپا، بلکه کل جهان است و متروی این شهر با ٢٣٤ ایستگاه رتبه‌ی ششم را در بین متروهای دنیا از لحاظ طول خط مترو دارد و بیشترین سهم را در جابه‌جایی مسافر در شهر مادرید بر عهده گرفته. در کنار مترو، اتوبوس، تاکسی و یک قطار محلی (ترن برقی) هم دارد که از روستاهای اطراف تا مرکز شهر مادرید حرکت می‌کند. دسترسی به وسایل نقلیه‌ی عمومی همه جای شهر به راحتی انجام می‌شود و قطار محلی مادرید هم برای دیدن محله‌های اطراف شهر و باردید و گشت زدن از شمال تا جنوب مادرید انتخاب مناسبی است.  مادرید یکی از بهترین شبکه‌های حمل و نقل عمومی جهان را دارد و مترویش بعد از متروی لندن، بزرگ‌ترین متروی اروپاست. مدیریت اتوبوس و متروی مادرید را یک شبکه به عهده دارد و بلیت‌هایشان هم مشترک است. قیمت بلیت‌ها که در ایستگاه‌های مترو، دکه‌های روزنامه‌فروشی و سیگارفروشی تهیه کنید. سیستم حمل و نقل عمومی در مادرید ارزان و بسیار سریع است. البته شما به عنوان یک توریست احتیاج چندانی به استفاده از مترو یا اتوبوس نخواهید داشت زیرا مادرید شهری‌ست نسبتاٌ متراکم که می‌توان به سادگی با کمی راه رفتن در خیابان‌های اصلی آن از جاهای گردشگری معروفش دیدن کرد. مترو
متروی مادرید یکی از بهترین و ارزان‌ترین متروهای اروپاست و تونل‌های زیرزمینی‌اش سایبان خوبی برای آفتاب روزهای داغ‌اند.

اتوبوس
هر جایی که با مترو نشود رفت را پوشش می‌‌دهد.

ترن
مادرید یک سیستم ترن محلی به نام سرکانیاس دارد که حومه‌ی شهر را به مرکز آن وصل می‌کند. هرچند که این ترن‌ها زیاد به درد مسیرهای کوتاه داخل شهر نمی‌خورند، اما برای رفتن به مناطق دیدنی دور از مرکز شهر و از این سر شهر به آن سر رفتن مناسب‌اند.

تاکسی
برخلاف دیگر شهرهای اروپایی، در مادرید تعداد ایستگاه‌های تاکسی خیلی کم است. تاکسی‌ها معمولاً در خیابان‌های اصلی یا ایستگاه‌های اتوبوس تردد دارند و آن‌هایی که آماده‌ی مسافرکشی‌اند، یک علامت سبز لیبره (آزاد) روی شیشه‌ی جلوی ماشین زده‌اند و چراغ سبز روی سقف‌شان را روشن کرده‌اند. تاکسی‌ خالی آخر هفته‌ها و به‌خصوص دیر وقت و در هوای بارانی، سخت پیدا می‌شود.
بیشتر راننده‌تاکسی‌ها انگلیسی بلد نیستند و بهتر است آدرس جایی که می‌خواهید بروید را به زبان اسپانیایی بنویسید و همراه داشته باشید.

سیستم حمل و نقل مادرید سریع، تمیز، امن، گسترده و کارآمد است که شامل ۱۳ خط مترو، بیشتر از ۱۷۰ خط اتوبوس (EMT) و ۱۰ خط Cercanias (قطارهای محلی که مرکز شهر را به حومه‌ها متصل می کنند) می‌شود. به علاوه، استفاده از این سیستم ارزان است. هزینه‌ی‌ها به شرح است:

بلیط ۱ نفره تک سفره   ۱.۵۰ یورو

بلیط ۱ نفره ۱۰ سفره (قابلیت استفاده هم در اتوبوس و هم مترو و همچنین به اشتراک گذاشتن)    ۱۲ یورو

جابجایی توسط تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر   ۳۰ یورو

جابجایی توسط مترو از فرودگاه تا مرکز شهر         ۵ یورو

هر ۳ کیلومتر جابجایی توسط تاکسی                 ۵ تا ۷ یورو

 

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره رفت و آمد در مادرید چیست؟


جهت رزرو هتل در مادرید با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵