تاریخ، زبان و فرهنگ اسپانیا

تاریخچه:


قديمي‌ترين ساكنان شبه‌جزيره ايبريا تشكيل دهندگان تمدّن‌هاي ايبري و باسكي بوده‌اند. در هزاره اول ق.م.، بخشي از اقوام سلت وارد مناطق شمال غربي شبه‌جزيره شدند. از آميزش سلت‌ها و ايبرها هم، تمدن سلت‌ايبري در مناطق مركزي به وجود آمد. در همين دوره، فنيقيان شهرهايي را در كرانه‌هاي مديترانه و در سواحل اقيانوس اطلس در جنوب كشور بنيان گذاشته -مثل كاديس، مالاگا و غيره- و در آن‌ها صنعت را رونق دادند. يونانيان هم به قصد تجارت با مناطق داخلي به عمارت بنادري در كرانه‌هاي شمالي مديترانه پرداختند.
در قرن پنجم ميلادي، گروه‌هايي از اقوام ژرمانيك به اضافه‌ي يك قوم ايراني به اسم الان‌ها امپراتوري رم را كه به مرحله انحطاط خود رسيده بود تسخير كردند. از اين ميان، قوم ويزيگوت در اسپانيا قدرت را به دست گرفت و سلسله پادشاهي‌اي تشكيل داد كه قلمرو آن كلّ شبه‌جزيره و مناطق جنوب فرانسه را در بر مي‌گرفت. مذهب آن‌ها، بر خلاف اكثر ساكنان اسپانيا كه كاتوليك بودند، آريوئي بود تا اين كه در سال ۵۸۹ م. ركاردوس اول به مذهب كاتوليك روي آورد. ويزيگوت‌ها به كشور خودشان هيسپانيا مي‌گفتند.اسپانيا در قرون جديد (۱۶ و ۱۷ م.) قوي‌ترين كشور استعمارگر جهان بوده‌است.
حكومت اسپانيا تا۱۹۳۱ م. مشروطه بود و در آن سال به جمهوري تبديل شد. در ژوئيه ۱۹۳۶ ارتش اسپانيا كوشيد دولت جمهوري اسپانيا را ساقط كند. نتيجه اين عمل جنگ داخلي بود كه در آن ۳۰۰٬۰۰۰ نفر مردند. آلمان نازي و ايتالياي فاشيست به حمايت از ژنرال فرانكو و نيروهاي ملّي گرايش پرداختند. اتّحاد جماهير شوروي و بريگاد بين‌المللي در جبهه جمهوري خواهان مي‌جنگيدند. در ۱۹۳۹ فرانكو در جنگ داخلي پيروز شد.
امروزه حكومت اسپانيا مشروطه سلطنتي و پادشاه آن خوان كارلوس است.
در سال ۲۰۰۸ نخست وزير اسپانيا، خوزه لويس زاپاترو، دومين كابينه خود را كه براي نخستين بار اكثريت را زنان تشكيل مي‌دهند معرّفي كرد: ۹ وزير زن در مقابل هشت مرد. ركورد جوان ترين وزير تاريخ اسپانيا نيز در اين كابينه با حضور بيبيانا آيدو، زن جوان ۳۱ ساله شكسته شد. در كابينه پيشين اين نخست وزير تعداد وزيران مرد و زن برابر بود. اين حركت براي اسپانيا كه تا ۳۰ سال پيش از آن، در دوران فرانكو، مردان حقّ قانوني داشتند كه در انظار عموم زن خود را كتك بزنند، حركت بزرگي محسوب مي‌شود.اقتصاد:

 


اسپانيا بزرگ‌ترين توليد كنندهٔ روغن زيتون جهان است.

 

زبان:

 

از نظر جاذبه توریستی و گردشگری کسانی که برای سفر، اسپانیا یا آمریکای لاتین را انتخاب می کنند، با دانش زبانی مناسب می توانند سفری به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنند، چرا که مردم اسپانیایی زبان، دانش کمی از زبان انگلیسی دارند.

 

فرهنگ:

 

اسپانیا دارای جمعیتی معادل ۴۶،۷۷۵،۰۰۰ نفر است. کشوری مسیحی که ۷۷٪ مردمش عضو کلیسای کاتولیک هستند در حالی که ۲۰٪ را بی‌خدایان یا آتئیست‌ها و ۲/۱ ٪ از جمعیت را، پیروان سایر ادیان ازجمله یهودیت، هندو، اسلام و بودایی تشکیل داده‌اند. تعداد زیادی از مهاجران از کشور‌های اروپایی مانند رومانی، مراکش، آلمان و بریتانیا هستند. سایر مهاجران که جمعیت قابل توجهی را تشکیل داده‌اند چینی، هندی یا از اهالی کشور‌های جنوب صحرای بزرگ افریقا هستند.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تاریخ، زبان و فرهنگ اسپانیا چیست؟

جهت رزرو هتل در اسپانیا با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵