قلعه پتر و پاول , روسیه

قلعه پتر و پاول

قلعه و کلیسای جامع به همراه برج بلند ناقوس این کلیسا یکی از نمادهای مهم در شهر سنت‌پترزبورگ است که عکس‌های زیادی در طول تاریخ از این مجموعه گرفته شده است که بهترین حالت آن در هنگام آفتاب است که عکاسی به صورت ضد نور silhouette انجام می‌شود و به این ترتیب عظمت این قلعه و کلیسای داخلی آن بر روی رود نوا NEVA کاملا نمایان می‌گردد.

در شانزدهمین روز از ماه می 1703، پتر کبیر دستور ساخت قلعه جدید در جزیره Zayachii را داد و اسم این قلعه نیز سنت‌پترزبورگ به افتخار سنت پیتر نامیده شد. این تاریخ را به عنوان تاریخ شکل‌گیری شهر سنت‌پترزبورگ نیز می‌دانند یعنی دقیقا روزی که ساخت این قلعه آغاز شد و به سرعت اطراف و داخل آن توسعه پیدا نمود.

طراح اول و اصلی این قلعه، خود شخص اول آن دوره یعنی پتر کبیر بوده است که طراحی آنرا به شکل 6 ضلعی دراز با 6 دژ که توسط دیوارهای خاصی به یکدیگر متصل بودند، در نظر گرفت. این اولین سازه دفاعی بود که از خاک و چوب ساخته و تا سال‌ها به همین ترتیب بوده است، اما در سال 1706 آغاز نوسازی این قلعه اینبار با سنگ تحت نظارت معمار مطرح آن موقع ترسینی Tresini انجام شد. او بیشتر قسمت‌های قلعه به خصوص دروازه اصلی ورود به محوطه داخل قلعه را علاوه بر اینکه با سنگ درست کرد، نمایی قوسی همانند طاق نصرت نیز به آن دروازه داد.

این قلعه، شامل فضایی برای اسکان فرماندهان، مهندسان، اسلحه‌خانه، توپخانه، ضرابخانه، خزانه داری، پاسدارخانه و ... بوده است. خیلی دور از انتظار نیست که برای ساخت تک تک این فضاها و امکانات داخلش تعداد زیادی از افراد در آن زمان با نیروی یدی و در طول مدت زمان نسبتا زیاد زحمت کشیدند و تلاش کردند و آن‌چیزی که امروزه می‌بینیم ثمره همین تلاش و کوشش افراد بوده است.

قضیه جالبی که جذابیت این بنا را حتی در این روزها هم از بین نبرده است، اینست که این قلعه صرفا برای دفاع از شهر و اطراف آن ساخته شده بود، اما بعد از ساخته شدن تقریبا تا دو قرن به عنوان زندان اصلی مناطق آن دوران به خصوص زندانیان سیاسی استفاده می‌شده است. یکی از اولین محکومین در این زندان، Tsarevitch Alexey پسر پتر اول بوده است که نقطه مقابل سیاست و رفتارهای پدرش بوده است. شخص مهم بعدی که در این زندان جان خود را از دست داد شاهزاده Tarakanova بود. او دختر ملکه الیزابت بوده است که قرار بوده بعد از او تاج و تخت را برعهده بگیرد که طی اتفاقاتی که برای او می‌افتد، در انتها سر از زندان‌های قلعه پتر و پاول در می آورد. بسیاری از آزاداندیشان و انقلابیون که با سلطنت مطلقه امپراتوری روسیه مشکل داشتند، ماه‌ها و حتی سال‌ها در شرایط بسیار بد زندان‌های این قلعه در بازداشت بوده‌اند. در میان آنها، شخصی به نام Decembrists به چشم می‌خورد که این فرد به جان پادشاه الکساندر دوم Alexander II سوء قصد کرده بود. نیکلای چرنیشفسکی، ماکسیم گورکی و بسیاری دیگر از داستان نویسان و افراد دیگر نیز در این زندان بوده اند و میتوان به صورت قطعی گفت که هیچ راه فراری برای هیچ زندانی از این قلعه مخوف وجود نداشته است و هیچ زندانی نتوانسته از اینجا بگریزد.

مهم ترین قسمت این قلعه، کلیسای جامع پتر و پاول است که در سال 1713-1733 به وسیله ترسینی در محلی که قبلا در آن یک کلیسا از جنس چوب بوده است، به افتخار پتر ساخته می‌شود. مناره مخروطی شکل با ارتفاع 122.5 متر طلاکاری شده بر بالای کلیسای جامع خودنمایی می‌کند. در بالاترین نقطه مناره یک فرشته به همراه یک صلیب قرار گرفته است که در غروب آفتاب زیبایی دوچندانی دارد. مردم و سازندگان بر این عقیده بودند که آن فرشته از بالا نظاره‌گر شهر است و محافظ آن از دست بیگانگان خواهد بود.

از کلیسای جامع پتر و پاول به عنوان یه آرامگاه سلطنتی نیز یاد می‌شود. موسس شهر یعنی پتر کبیر در دیوار جنوبی کلیسا به خاک سپرده می‌شود. آرامگاه الکساندر دوم و همسرش نیز در همینجا می‌باشد که البته آرامگاه این دو، متفاوت با باقی مقبره‌ها است. یشم و ردونیت دو ماده اصلی در سنگ‌های قبر این دو نفر است. باقی مقبره‌ها، از سنگ مرمر ساخته شده‌اند. آخرین تدفین در کلیسای جامع پتر و پاول به سال 1998 هشتادمین سالگرد اعدام دسته جمعی نیکلاس دومNicolas II، همسرشAlexandra Fedorovna، فرزندان و خدمتکارانش برمی‌گردد.

هزینه بازدید از فضای آزاد قلعه رایگان است اما هزینه ورود به قسمت‌های مختلف آن برای بزرگسالان 60 تا 150 روبل و برای دانش‌آموزان 40 تا80 روبل است.

چگونه به قلعه پتر و پاول برویم؟

آدرس قلعه پتر و پاول

St Petersburg, Russia, 197046 سنت پترزبورگ, روسیه

ساعت کار قلعه پتر و پاول

فضای باز قلعه از 8:30 صبح تا 8 شب قسمت‌های داخل قلعه:11 صبح تا 6 بعد از ظهر روزهای شنبه، دوشنبه، سه‌شنبه، پنجشنبه، جمعه در روز سه‌شنبه ساعت بازدید از 10 صبح تا 5 بعد از ظهر است.

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره قلعه پتر و پاول چیست؟

جهت رزرو هتل در سنت پترزبورگ با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵