نگارخانه ترتیاکوف , روسیه

نگارخانه ترتیاکوف

بیشتر قسمت های نگارخانه ترتیاکوف در سال 1986 بنا نهاده شد. ساختمان اصلی نگارخانه در Lavrushinsky Pereulok در منطقه Zamoskvorechye جایی که در قرن 19 میلادی بازرگانان نسبت به داد و ستد کالا و خدمات به یکدیگر و مردم مشغول بودند قرار داشته است که خانواده ترتیاکوف این خانه را در سال 1851 از مالک آن خریداری می‌کنند. پاول ترتیاکوف در سال 1856 اولین تابلو نقاشی را برای تشکیل این نگارخانه بزرگ خریداری کرد. او تلاش نمود برای گسترش این نگارخانه ساخت و سازهایی در بیرون از ساختمان اصلی نیز داشته باشد تا به عنوان قسمت های دیگر به ساختمان اصلی اضافه گردد تا سایر آثار هنری در آنجا قرار بگیرند. وقتی پاول ترتیاکوف در سال 1898 می‌میرد، ساختمان توسط نقاش برجسته روسی به نام ویکتور واسنتسوف طراحی مجدد می شود و از حالت یک خانه شخصی به موزه و نگارخانه بزرگی مبدل می شود که سالیانه هزاران نفر از آن بازدید می‌کنند.

این نگارخانه سالن‌های بسیاری دارد که در بعضی از این تالارها که مربوط به آثار هنری اوایل قرن 18 تا اواخر قرن 19 میلادی است آثارهنریِ استادان ماهر و مشهور روسی نظیر Fyodor Rokotov، لویتسکی D.Levitsky، Vladimir BorovikovskyA.Ivanov، k.bryullov و ... در معرض نمایش عموم گذاشته شده اند. در سالن‌های دیگر، آثار نقاشی مربوط به قرن 19 و 20 میلادی است که هنرِ هنرمندانی نظیر M.Vrubel، اساتید برجسته هنری دنیا و سایر هنرمندان به انضمام هنرمندان گروه Blue Rose در اینجا قرار دارند. در کل میتوان گفت بیش از 20000 تابلو طراحی، نقاشی با آبرنگ و پاستل،3000 حکاکی، 300 نقاشی پرتره از هنر قرون 18 تا اوایل قرن 20 در اینجا نگهداری می‌شوند. بیشتر آثار هنری که در این نگارخانه نگهداری و نمایش داده می شود، مربوط به هنرمندان روسی است که آثار متعددی از این هنرمندان به کشیدن رویدادهای تاریخی اختصاص داده شده است. همچنین در بخش هنر روسی، نمادهایی از نقاشان مطرح و گمنام روسی را خواهید دید که در قرون 12 تا 17 می‌زیسته‌اند که مشهورترین آنها Theophanes the Greek ، آندری روبلوف و دیونیسوس هستند.

علاوه بر آثار نقاشی از هنرمندان مطرح در این نگارخانه، باید به بخش دیگر آن که مربوط به نگهداری از آثار ساخته شده از فلزات و سنگهای گرانبها است نیز سر بزنید، این کارهای دست که همگی منحصر به فرد، زیبا و گرانقیمت هستند مربوط به قرون 12 تا اوایل قرن 20 است که عظمت و ابهمتی خاص و اجتماعی به نگارخانه ترتیاکوف داده است. قاب عکس‌هایی از جنس نقره و طلا، قلابدوزی‌هایی از طلا و نقره با سنگ‌های قیمتی و مرواریدهای ابریشم‌نشان، کنده کاری روی سنگ‌ها (که یکی از این کنده‌کاری‌ها دو طرفه با نمای الیاس پیامبر در بیابان در قسمت جلویی و نیکلاس مقدس در اواخر قرن12در قسمت عقبی) استخوان و چوب، تندیس طلایی و جواهرات ( نمایی از کاترین دوم به عنوان الهه 1789) مینیاتورها (نمایی از ملکه ماریا 1779) در قاب‌های طلایی، همچنین کتاب‌های تزیینی و اثاثیه گرانقیمت کلیساها در اینجا نگهداری می‌گردند.

در قسمت‌های دیگر این نمایشگاه، آثار شگفت انگیز دیگری که نه تنها از لحاظ هنری زیبا و منحصر به فرد هستند، از لحاظ تاریخی نیز بسیار با اهمیت می‌باشند در اینجا محافظت و به نمایش عموم گذاشته شده است. مجموعه‌ای از دوران بیزانس (اواخر قرن 13 و اوایل قرن 14) و همچنین نمادی از Virgin of Hodegetria ( تندیسی از حضرت مریم و حضرت عیسی که در آن مریم آموزه‌های مختلفی را به عیسی

فرا می‌داده است) که اصل آن در صومعه سرگییف پوساد در شهرک سرگییف پوساد(70 کیلومتری شمال شرق مسکو) است، نیز در این نگارخانه وجود دارد.

بخش های ویژه ای نیز در گالری وجود دارند که یکی از آنها مربوط به نمایش آثاری است که با مواد اولیه و وسایل ظریفی ساخته شده اند که قابلیت نمایش در فضای آزاد و نور طبیعی محیط را ندارند و فقط باید در محفظه‌هایی خاص با نور ملایم و مصنوعی آنهم نه به صورت طولانی مدت، بلکه در مدت زمان کم برای عموم به نمایش گذاشته شوند.

باتوجه به عظمت کارهایی که در این نگارخانه قرار بوده، جمع آوری شود، از همان ابتدا الزام وجود ساخته شدن سایر ساختمان‌ها نظیر خزانه داری، آرشیوخانه و ... را مسلم نموده است که همگی در کنار ساختمان اصلی نگارخانه ایجاد شده‌اند. علاوه بر اینها، ساختمانی با آجرهای قرمز رنگ نیز در این مجموعه خودنمایی می‌کند که به نوعی اقامتگاه زنان بیوه و کودکان یتیم هنرمندان فقیر روسی بوده است که پاول ترتیاکوف با خرید زمین و اختصاص دادن این مکان به خانواده‌های هنرمند اما فقیر روسیه کمک شایان توجهی نموده است.

رستورانبرادران ترتیاکوفTretyakov Brothers که به تازگی در نگارخانه ترتیاکوف افتتاح شده است، با معماری ویژه و البته قدیمی خود در قسمت شمال نگارخانه، مکانی مناسب و لذت‌بخش برای بازدیدکنندگان فراهم نموده است که بعد از بازدید از نگارخانه، ناهار خود را در همین‌جا میل کنند و استراحت نمایند و خود را برای دیدن باقی آثار آماده نمایند. غذاهای این رستوران نیز شامل طیف وسیعی از غذاهای روسی و اروپایی است.

مغازه ی فروش سوغاتی: در قسمت لابی سالن 10، یک فروشگاه بزرگ نسبت به فروش کتاب‌های مختلف، کاتالوگ و عکس‌هایی از وسایل و آثار گالری، پوستر، کارت پستال،CD/DVD، کتاب‌های آموزشی برای نوجوانان و کودکان و تابلوهای نقاشی که از روی اصلشان بازطراحی می‌شوند، اقدام نموده است.

ایستگاه‌های مترو  Tretyakovskaya ، Novokuznetskaya  و  Polyanka  نزدیکترین ایستگاه های مترو به نگارخانه ترتیاکوف می‌باشند.

چگونه به نگارخانه ترتیاکوف برویم؟

آدرس نگارخانه ترتیاکوف

Lavrushinsky Ln, 10, Moskva, Russia, 119017 مسکو, روسیه

ساعت کار نگارخانه ترتیاکوف

شنبه ها و یکشنبه ها و سه شنبه ها:10 صبح تا 6 بعد از ظهر دوشنبه ها :تعطیل چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه ها:10 صبح تا 9 شب تبصره: از 16 ماه می سالن‌های 2، 11، 12، 20تا24 بسته هستند.

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره نگارخانه ترتیاکوف چیست؟

جهت رزرو هتل در مسکو با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵