کلیسای جامع سنت باسیل , روسیه

کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع Pokrovsky که بهتر است با عنوان کلیسای جامع سنت واسیلی St. Vasili شناخته شود، یک کلیسای ارتدوکس است که به دلیل معماری بی‌نظیرش یکی از بناهای معروف مسکو و کل کشور روسیه است.

این معبد در سال 1552، به دستور ایوان مخوف Ivan the Terrible و به افتخار دستگیری خانات قازان Kazan Khanate تاسیس شد. این معبد وقف تثلیت مقدس شده است. در سال 1554 ایوان مخوف دستور داد که در این مکان یک کلیسای جامع برای حفاظت از ویرجین با چند کلیسای کوچک برای زنده نگه داشتن پیروزی بر تاتارها بسازند. مردم از زمانی‌که در نزدیکی این کلیسای جامع یک خندق بزرگ کنده شد که در امتداد دیوار شرقی کرملین بود، نام این معبد جدید را کلیسای جامع حفاظت از خندق نامیدند.

دو معمار روسی، به نام‌های Postnik و Barma این بنای زیبا را ساختند. براساس یک افسانه، ایوان مخوف پس از دیدن این کلیسای جامع، بسیار تحت تاثیر زیبایی آن قرار گرفت بطوریکه دستور داد چشمان دو معمار آن را کور کنند تا آنها قادر نباشند معبد دیگری بسازند که از نظر زیبایی با کلیسای جامع Pokrovsky رقابت کند.

کمی بعد یکی از راهبان مقدس و مورد احترام در روسیه به نام سنت باسیل St. Vasili در یکی از قسمت‌های معبد به خاک سپرده شد. افسانه‌ها به ما می‌گویند که او برای آینده معبد Pokrovsky پول جمع می‌کرد و سکه‌ها را بر شانه راست خود در میدان سرخ می‌انداخت. هیچکس حتی دزدها هم جرات نمی‌کردند به پول‌های او دست بزنند و درنهایت در آگوست 1552 پیش از مرگش، او پول‌های جمع‌آوری‌شده را به ایوان مخوف Ivan the Terrible ، کسی که دستور ساخت معبد در این مکان را داد، تحویل داد.

کلیسای جامع سنت باسیل Saint Basil's Cathedral یک اثر متوازن با هشت ستون کلیسا است که همگی دورتادور کلیسای نهم که بلندترین آنهاست و مانند یک خیمه در وسط آنها قرار گرفته، را احاطه کرده‌اند. هریک از هشت کلیسا به افتخار یک قدیس که در روز مبارزه ایوان مخوف با خانات قازان یک هدیه قابل توجه برای او آوردند، نامگذاری شده است. کلیسای مرکزی نیز به روز حفاظت از مادر خدا اختصاص داده شده است. در این روز قازان بوسیله یک طوفان شدید گرفتار و اسیر شد. کلیساهای ستونی بوسیله گنبدهای پیازی‌شکل تزئین شده اند. طراحی هرکدام از آنها منحصر بفرد است و هیچکدام تکرار نشده‌اند. هر گنبد بوسیله قرنیس، ویژگی‌های خلاقانه، پنجره‌ها و طاقچه‌ها تزئین شده‌اند.

براساس افسانه‌ها، ناپلئون قصد داشته این اعجاز معماری را به پاریس منتقل کند اما تکنولوژی‌های آن زمان قادر به انجام این مورد نبوده‌اند. سپس امپراطور فرانسه قبل از عقب‌نشینی به ارتش خود دستور داد که این بنا را به همراه کرملین منفجر کنند. اهالی مسکو تلاش‌های بیهوده‌ای برای خاموش کردن شعله‌های آتش انجام دادند؛ اما در همین هنگام باران تندی شروع به باریدن کرد و از انفجار این مکان جلوگیری کرد.

در اواسط دهه 20 از قرن بیستم، کلیسای جامع سنت باسیل Saint Basil's Cathedral به یک موزه تغییر کاربری داد و در سال 1934 به عنوان زیرمجموعه موزه دولتی تاریخ روسیه درنظر گرفته شد. در این موزه-معبد 9 دیوار نقاشی‌شده وجود دارد که هرکدام شامل 400 تصویر از قرن شانزدهم تا نوزدهم هستند و به بهترین شکل نقاشی‌های نووگورود Novgorod و مسکو Moscow را نشان می‌دهند. علاوه بر این موارد نقاشی‌های پرتره و چشم‌انداز‌های طبیعی نیز زینت‌بخش این کلیسای جامع هستند و دیوارهای آن هم با نقاشی‌های دیواری به خوبی تزئین شده‌اند.

یکی از مهم‌ترین آثار هنری که هر فرد برای یکبار هم که شده باید آن را ببیند، جام (ظرف مقدس برای تبرک شراب) مربوط به تزار الکسی میخایلویچ Tsar Alexei Mikhailovich در قرن 17 می‌باشد. مجموعه‌ای جذاب از زنگ‌های ساخته‌شده در روسیه، بلاروس، هلند، فرانسه و آلمان در کلیسای جامع سنت باسیل در کنار اسلحه‌های ایوان مخوف به نمایش گذاشته شده‌اند. این مجموعه در فهرست میراث جهانی یونسکو در روسیه به ثبت رسیده است.

چگونه به کلیسای جامع سنت باسیل برویم؟

آدرس کلیسای جامع سنت باسیل

Red Square, Moscow, Russia, 109012 مسکو, روسیه

ساعت کار کلیسای جامع سنت باسیل

11:00 تا 17:00 به جز سه شنبه ها که تعطیل است

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره کلیسای جامع سنت باسیل چیست؟

جهت رزرو هتل در مسکو با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵