دریاچه بایکال , روسیه

دریاچه بایکال

یکی از قدیمی ترین دریاچه‌های جهان که حدودا 25تا 30 میلیون سال پیش تشکیل شده است در قسمت جنوب شرقی سیبری در روسیه -شمال مرز مغولستان- قرار گرفته است. اگر در تابستان به این دریاچه سر بزنید، دریاچه‌ای عمیق به همراه آب زلال خواهید دید که از اطراف به دامنه کوه‌ها برخورد می‌کند و زیبایی خاصی را به ارمغان می آورد. و اگر در فصل زمستان به این منطقه بروید، خواهید دید که چگونه آب این دریاچه یخ زده است که طبق مطالعات، سختی این یخ‌ها بسیار زیاد است و بر روی آن میتوان با سورتمه و چند سگ و یا دوچرخه مخصوص حرکت کرد. مطمئنا از تعجب انگشت به دهان خواهید ماند و شما نیز به باور خیل عظیمی از گردشگران و مردمان محلی خواهید رسید که در هیچ کجایی و در هیچ فصلی به جز فصل زمستان در سیبری و کنار این دریاچه، این زیبایی وصف ناپذیر را نخواهید دید. در طول جنگ روسیه و ژاپن در سال 1905-1904 یخ دریاچه به حدی ضخیم بوده است که روس ها قادر به حرکت با وسایل و ادوات جنگی خود برروی آن بوده‌اند و به عنوان یک مسیر حرکتی جنگی در مقابله با ژاپن بوده است.

دریاچه بایکال که بیشتر شبیه یک موز است،63 کیلومتر از شمال تا جنوب کشیده شده است و حدودا 1637 متر عمق دارد که آن را به عمیق‌ترین دریاچه دنیا مبدل کرده است. که تقریبا میتوان گفت یک پنجم آب شیرین سیاره زمین در این دریاچه است. و به جرات میتوان ادعا نمود مقدار آب موجود در این دریاچه از 5دریاچه بزرگ دنیا که در ایالات متحده آمریکا است نیز بیشتر است.

 همانطور که در خطوط اول توضیح این دریاچه اعلام کردیم، آب دریاچه بسیار روشن و شفاف است چرا که نمک معدنی آن بسیار کم است و شما از سطح دریاچه به راحتی تا عمق 40 متری را خواهید دید. پلانکتون‌ها با خوردن آلودگی‌هایی که بر سطح دریاچه هستند، نسبت به تمیزی آب دریاچه به صورت طبیعی اقدام می‌کنند. عمیق بودن آب دریاچه و جریان داشتنش باعث می‌شود اکسیژن را در اعماق پایینتر نیز داشته باشیم.

با وجود برخی نگرانی‌های زیست محیطی، آب این دریاچه بسیار تمیز و زلال است و میتوان در هر قسمت که هستید، مقداری از آن را بنوشید البته بهتر است کمی حساس باشید و از مصرف زیاد آن خودداری نمایید.

این دریاچه توسط بیش از300 رود تغذیه می‌شود. رود آنگارا Angara River که از این دریاچه خارج می‌شود در جنوب فلات مرکزی سیبری جریان دارد.

این دریاچه شامل انواع برجسته‌ای از گیاهان و جانوران بومی است که ارزشی استثنایی در تکامل علمی داشته اند. 1200 گونه جانوری به اضافه 600 گونه گیاه مختلف در این دریاچه و اطراف آن زندگی می‌کنند. این دریاچه و اراضی اطرافش جزو مناطق حفاظت شده است که ارزش طبیعی آن بسیار زیاد است. نگرانی‌های متعدد از جمله آلودگی باعث شده است مقامات روسی برای نگه‌داری از این دریاچه نسبت به قبل حساسیت بیشتری به خرج دهند.

بهترین زمان برای سفر و بازدید از این دریاچه:

باتوجه به عمیق و گسترده بودن فضای دریاچه، آب و هوا در دریاچه و اطرافش نسبت به سایر قسمت های سیبری ملایم تر است. به گونه ای که در اواسط زمستان که میانگین دما در این منطقه منفی 6 درجه سانتیگراد است، در جاهای دیگر سیبری حداقل دما به منفی 90درجه سانتیگراد می رسد. در ماه اگوست متوسط درجه حرارت هوا 11درجه سانتیگراد(52درجه فارنهایت) می باشد. با اینکه در ماه‌های ژانویه تا می یا ژوئن آب دریاچه یخ زده می‌باشد اما در ماه آگوست دمای هوا بین 10 تا 12 درجه سانتیگراد گزارش شده است.

چگونه به دریاچه بایکال برویم؟

گردشگران خارجی معمولا از طریق شهر ایرکوتسک Irkutsk به دیدن دریاچه بایکال می‌آیند. اما راه‌های دیگری نیز وجود دارد که همگی آنها به این دریاچه زیبا و نواحی اطراف آن می‌رسد، مثل قسمت شرقی دریاچه که از طریق شهر اولان‌اوده Ulan-Ude میتوان به آن رسید و بی اغراق ساحل بسیار زیبایی نیز در آنجا خواهید دید. در فصل تابستان گردشگران می‌توانند از خدمات قایق‌های باله دار که در قسمت جنوبی دریاچه فعالیت دارند استفاده نمایند. متاسفانه هیچگونه برنامه زمانبندی مدونی از حرکت این قایق‌ها از قسمت شرق و غرب سواحل دریاچه وجود ندارد.

آدرس دریاچه بایکال

روسیه , روسیه

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره دریاچه بایکال چیست؟

جهت رزرو هتل در Irkutsk با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵