تپه کوریون , قبرس

تپه کوریون

تپه کوریون در 4 کیلومتری جنوب غربی روستای Episkopi در لیماسول قرار دارد. شواهد اولیه حاکی از آن است که دوره زندگی کردن افراد در اینجا به دوره نوسنگی (5500-3900 قبل از میلاد مسیح) باز می‌گردد. درحالی که کشفیات و بقایای باستانی این شهرِ بسیار قدیمی و آگورا و دیگر بقایا نشان می‌دهد که دوران زندگی در اینجا به اواسط و اواخر دوران عصر برنز برمی‌گردد. در کتاب های قدیمی آورده شده است که کوریون توسط Argives در قرن 12 قبل از میلاد مسیح تاسیس شده است. این شکل‌گیری و حضور افراد در اینجا شاید یکی از نتایج انحطاط تمدن میسنی بوده است که باعث شده جمعیت به شرق روانه شوند.

حفاری درست و برپایه اصول تقریبا از سال 1933 توسط موزه پنسیلوانیا برروی این شهر باستانی آغاز شد و تا زمان جنگ جهانی نیز ادامه داشت؛ در مدت زمان جنگ، عملیات حفاری و کشف این شهر باستانی متوقف می شود و بعد از اتمام جنگ، حفاری دوباره از سر گرفته می شود و این فعالیت تا سال 1954 ادامه می یابد. در سال های 1974 تا 1979 یک سازمان آمریکایی شروع به مطالعه و ادامه حفاری و کشفیات می‌کند. در همین زمان (تقریبا از سال 1975 تا 1998) یکی از متولیان کشف و نگهداری از آثار باستانی قبرس نیز شروع به کاوش‌های باستانی در این شهر قدیمی می‌کند. آنها توانستند آگورا، خانه گلادیاتورها، کلیسای کوچک در کنار استادیوم و قصر سلطنتی را حفاری نموده و آنها را از دل خاک بیرون بیاورند. البته این سازمان علاوه بر وظیفه ای که برای حفاری کشفیات داشته است؛ تمرکز ویژه ای بر روی مدیریت، حفظ و تبلیغ و ترویج اثار باستانی کوریون نیز داشته است و در جهت حفظ و توسعه این شهر زیبا و قدیمی گام های موثری برداشته است.

مهمترین آثار تاریخی که در این شهر باستانی وجود دارد عبارتند از:

آگورا:

آن چیزی که امروزه از آگورا می‌بینید، ساختاری است که در اوایل قرن سوم بعد از میلاد مسیح ساخته شده است و بعضی از قسمت‌های آن در اوایل دوران مسیحیت به آن اضافه شده است. در واقع آگورا در این شهر باستانی بر روی یک ساختمان عمومی که در اواخر قرن چهارم تا دوره هلسنیک وجود داشته است، ساخته می‌شود. آگورا توسط ایوان‌هایی که ستون‌های مرمر داشته اند، از هر دو طرف احاطه شده است. حمام عمومی و یک آب انبار که آب شهر را تامین می‌کرده است نیز در قسمت شمال غربی آگورا قرار گرفته است.

خانه آشیل:

تنها قسمتِ این منطقه است که در انتهایی ترین بخش شمال غربی کوریون نزدیک به جاده قدیم لیماسول-پافوس واقع شده است. این ویلا که از نیمه اول قرن چهارم بعد از میلاد مسیح شکل گرفته است، دارای اتاق های بسیار است و کفپوش تمامی قسمت‌ها از موزاییک است. جذاب ترین قسمت این خانه، موزاییک‌هایی است که داستان محبوب آشیل از دید هومر در کتاب ادیسه اش را به تصویر می‌کشد. حفاری‌ها نشان می‌دهد این قسمت جایی برای تجمع افرادی بوده است که از سایر مناطق به اینجا می آمده اند. 

خانه گلادیاتور :

این خانه که زمان تاسیسش به نیمه دوم قرن سوم بعد از میلاد مسیح برمی‌گردد، در قسمت شرقی خانه آشیل قرار گرفته است. این خانه از یک حیاط مرکزی با 4 راهرو و تعدادی اتاق که همگی به حیاط مرکزی راه دارند، تشکیل شده است. موزاییک کاری کف این خانه بخصوص در قسمت شرقی و جنوبی آن، بسیار خاص و دیدنی است. مخصوصا در قسمت کاشی کاری شرقی اش، که در آن صحنه مبارزه یک گلادیاتور با دشمن به تصویر کشیده شده است.

آمفی تئاتر:

این آمفی‌تئاتر که سال ساخت آن را به قرن دوم قبل از میلاد مسیح نسبت داده‌اند، دستخوش یکسری اتفاق می شود و آن چیزی که امروزه آن را مشاهده می‌کنیم به قرن 2 و 3 بعد از میلاد مسیح بازمی‌گردد. سالن منحنی شکل این آمفی‌تئاتر که محل استقرار تماشاگران بوده است، گنجایش 3500 نفر را داشته است که در قرون گذشته با حفظ معماری‌اش، ارتفاع این آمفی‌تئاتر کمی افزایش پیدا کرده است. امروزه از این آمفی‌تئاتر برای برگزاری رویدادهای اجتماعی استفاده می شود.

مجموعه حمام و اتاق ها :

این مجموعه از حمام های عمومی و اتاق ها، در قسمت انتهایی جنوب شرقی کوریون ساخته شده است. در واقع این مجموعه که متشکل از تعداد بسیار زیادی اتاق، حمام و دو حیاط است اقامتگاه یکی از ثروتمندان این منطقه بوده است که تاریخ ساخت آن به اواخر قرن 4 ام و اوایل قرن 5 ام بعد از میلاد مسیح برمی‌گردد. کفپوش این ساختمان را هم مانند بقیه قسمت‌ها، با موزاییک کار کرده اند که باید اعتراف کنیم نقش‌های بسیار زیبایی برروی آن زده شده است. یک کتبیه نیز برروی دیواره آن است که با نگاه کردن به آن کاملا متوجه می‌شویم که این ساختمان برای چه شخصی بوده است و دین و مذهب او چه چیزی بوده است؟ قطعا این شخص نیز یک مسیحی معروف در آن منطقه بوده است.

کلیساهای اولیه:

آن چیزی که در قسمت جنوب غربی کوریون خواهید دید، باقیمانده خرابه‌هایی از چند قصر و یک کلیسا می باشد. سال ساخت این قسمت نیز به قرن پنجم میلادی بعد از میلاد مسیح بازمی‌گردد که در این قرن نیز موزاییک‌کاری‌هایی زیادی در این مجموعه انجام شده است که با گذشت زمان و در قرن ششم دستخوش تغییرات زیادی می‌شوند و تمامی کفپوش ها تغییر می‌کنند. البته در همین قرن ششم و اوایل قرن هفتم این کلیسا و قصرهای اطرافش تخریب می شوند و در زمان های بعد معماران سعی می‌کنند از قطعات باقی مانده در تزیین دیواره‌ها و کفپوش کلیسای جدید که در همسایگی روستای ایپسکوپی است استفاده کنند.

در صورتی که به لیماسول سفر می‌کنید به شما رفتن به این شهر تاریخی را توصیه می‌کنیم.

هزینه ورود به این شهر تاریخی: 4.5 یورو

افراد ناتوان و معلول نیز نگران نباشند چرا که با ویلچیر و به راحتی می‌توانند از قسمت های مختلف این شهر باستانی دیدن کنند.

پارکینگ برای ماشین ها: موجود است

اتاق و فضا برای استراحت: موجود است

دسترسی به اینترنت وایفای نیز در قسمت فروش بلیط امکان‌پذیر است.

چگونه به تپه کوریون برویم؟

آدرس تپه کوریون

Ancient Kourion, Episkopi, Cyprus لیماسول, قبرس

ساعت کار تپه کوریون

روزهای کاری بسته به فصول گرم و سرد سال متفاوت است که به شرح زیر می‌باشد: ساعات و روزهای کاری در فصول سرد سال: دوشنبه تا یکشنبه از ساعت 5:15 صبح تا 5:15 عصر ساعات و روزهای کاری در فصول گرم سال: دوشنبه تا یکشنبه 8:15 صبح تا 7:45 عصر

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تپه کوریون چیست؟

جهت رزرو هتل در لیماسول با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵