معبد باتو کیو در کوالالامپور , مالزی

معبد باتو کیو در کوالالامپور

معبد باتو کیو Batu Caves حدودا در 13 کیلومتری شمال کوالالامپور قرار دارد. باتو کیو Batu Caves یک تپه سنگ آهکی است که در آن سه غار بزرگ و چندین غار کوچک قرار گرفته است. این معبد صد ساله که چندین بت و مجسمه در داخل غارهای اصلی آن و اطرافشان وجود دارد، یکی از جاذبه‌های توریستی پررفت و آمد کوالالامپور محسوب می‌شود که در سال 1982 کشف شده‌اند. گفته می‌شود این تپه سنگ آهکی که طی مدت 400 میلیون سال تشکیل شده است از اماکن مذهبی مهم هندوها بوده است.

غار کاتدرال ( به معنی کلیسای جامع ) Cathedral Cave که بزرگترین و محبوبترین غار در باتو کیو Batu Caves محسوب می‌شود، چندین معبد هندوها را در خود جای داده است. در پای تپه باتو کیو Batu Caves چندین غار دیگر نیز وجود دارند؛ غار گالری هنری و غار موزه از آن جمله اند و در آنها چندین مجسمه و نقاشی‌های متعدد هندو وجود دارد.

باتو کیو Batu Caves در زمان برگزاری تایپوسام Thaipusam

باتو کیو Batu Caves محل برگزاری جشنواره سالانه هندوها به نام تایپوسام Thaipusam می باشد که هزاران نفر بازدیدکننده و طرفدار دارد. افراد زیادی در این مراسم که آخر ماه ژانویه هر سال برگزار می‌شود، از غروب روز قبل در معبد ماریامان Sri Mariamman Temple در مرکز شهر کوالالامپور جمع می‌شوند و در ساعات اولیه روز بعدش طرفداران بیشتری در باتو کیو Batu Caves به این مراسم می‌پیوندند. از زمان شروع این مراسم رنگارنگ در ابتدای صبح تا زمان پایانش هشت ساعت طول می‌کشد. در گذشته این مراسم بیش از یک میلیون بازدیدکننده را به خود جذب می‌کرده است که آن را به یکی از بزرگترین گردهمایی ها در دنیا تبدیل کرده بود.

کاوادیس Kavadis

تعداد زیادی از مریدان و جانبازان پیشکش خود را که ظرف‌های شیر هستند، در کارادیس Kavadis تزئین شده درخشان به پروردگار موروگا Lord Muruga تقدیم می‌کنند. کاوادیس Kavadis دو نیم‌دایره چوبی یا فلزی تزئین شده و بهم متصل هستند که خم می‌شوند و بر روی شانه افراد قرار می‌گیرند. این چارچوب‌ها معمولا به همراه قلاب‌های فلزی و یا سیخ‌های کباب هستند که برای سوراخ کردن پوست بدن، زبان و یا گونه استفاده می‌شوند. کاوادیس Kavadis با گل‌ها و پر طاووس تزئین می‌شوند که گاهی وزن آن به 100 کیلو هم می‌رسد.

برخی از این شاگردان با سوراخ کردن بدنشان به وسیله این قلاب‌ها و سیخ‌های کباب نذر خود را به خدایان تقدیم می‌کنند و اکثر بازدیدکننندگان مجذوب این فداکاری مریدان می‌شوند.

برای رسیدن به بالای این غارها باید از 272 پله بالا رفت که زحمت زیادی دارد و توان بدنی بالایی را می‌طلبد و بسیار هم شلوغ است. روحانی در بالای تپه منتظر است تا بر روی کسانی که با سوراخ کردن بدنشان این قلابهای فلزی را به خود وصل کرده‌اند خاکستر بپاشد و نذرشان قبول شود.

هنگامی‌که شما به عنوان بازدیدکننده در حال بالا رفتن از این پله‌ها هستید، میمون‌های زیادی شما را تعقیب می‌کنند تا اگر خوراکی در دستتان است بپرند و آنها را از شما بدزدند؛ پس حتما حواستان به این مورد باشد.

چگونه به معبد باتو کیو در کوالالامپور برویم؟

از سنترال مارکت سوار اتوبوس Intrakota شماره 11D بشوید و یا از خیابان پودو Pudu سوار اتوبوس Cityliner شماره 69 بشوید تا به باتوکیو Batu Caves برسید. با تاکسی هم از هر کجای شهر که بخواهید می‌توانید به آنجا بروید.

آدرس معبد باتو کیو در کوالالامپور

باتو کیو Batu Caves ، معبد سوبرامانیام Sri Subramaniam Temple ، کوالالامپور، مالزی کوالالامپور, مالزی

ساعت کار معبد باتو کیو در کوالالامپور

هرروز از ساعت 06:00 تا 21:00

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره معبد باتو کیو در کوالالامپور چیست؟

جهت رزرو هتل در کوالالامپور با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵