تفریحات در نیکوزیا

شهر فستیوال‌ها

قبرس به واسطه سواحل زیبای مدیترانه‌ای و طبیعت بکرش یکی از کشورهای توریستی به شمار می‌رود و پایتخت آن یعنی نیکوزیا در اکثر ایام سال میزبان جشنواره‌ها و فستیوال‌های مختلف است. در ادامه شما را با سه فستیوال مشهور این شهر آشنا می‌کنیم.   

روز استقلال قبرس

روز استقلال قبرس اول اکتبر است و از سال 1960 تاکنون در این روز جشن‌های مفصلی برگزار می‌شود. قبرس طی مبارزات طولانی و دشوار بین سال‌های 1959- 1955 توانست از استعمار بریتانیا خارج شود و رسما یک کشور مستقل به شمار بیاید. این روز تعطیلی عمومی است و برنامه‌های مختلفی در آن برگزار می‌شود. رویداد اصلی این روز یک رژه بزرگ نظامی است که در مرکز پایتخت آغاز می‌شود و تا کاخ ریاست جمهوری ادامه دارد.

جشنواره آگلاندجیا

جشنواره فرهنگی آگلاندجیا یکی از محبوب‌ترین رویدادهای قبرس است. پیش از این، آگلاندجیا به مدت سه روز برگزار می‌شد اما از سال 2007 مردم محلی و توریست‌ها مدت این جشنواره را به دو هفته افزایش دادند. این جشنواره در فصل تابستان و اواسط ماه ژوئن آغاز می‌شود و تا شروع ماه ژوئیه ادامه دارد. از برنامه‌های این جشنواره می‌توان به رقص محلی، تئاتر و اجرای موسیقی اشاره کرد؛ شرکت در آن رایگان است و تمام این مراسم در مرکز فرهنگی اسکالی برگزار می‌شود.

جشنواره بین‌المللی موسیقی

جشنواره بین‌المللی موسیقی سالانه در ماه می برگزار می‌شود و یک هفته به طول می‌انجامد. در این جشنواره انواع قطعات موسیقی کلاسیک توسط بهترین نوازندگان جهان اجرا می‌شوند. کنسرت و تک‌نوازی هم از دیگر مراسم جشنواره است.

72 ساعت در پایتخت قبرس

نیکوزیا در بخش مرکزی قبرس واقع شده است؛ شهری تجاری و فرهنگی که برای علاقه‌مندان به خرید یک مکان ایده آل به شمار می‌رود. پایتخت کشور قبرس تنها شهر غیر ساحلی این کشور است که در میان جنگ ترک‌ها و یونانی‌های قبرس به دو نیمه تقسیم شد اما این اتفاقات داخلی روی چهره اصلی شهر تاثیر چندانی نگذاشته و نیکوزیا امروز یک شهر مدرن اما اصیل است.

سفر به اعماق تاریخ

نیکوزیا یک شهر تاریخی به شمار می‎رود که به لحاظ موقعیت استراتژیکش در طول تاریخ برای بسیاری از کشورها یک شهر وسوسه انگیز به شمار می‌رفته است. آثار به جا مانده از انسان‌های اولیه ساکن در این شهر به هفت هزار سال پیش بر می‌گردد.

پیاده‌روی در کنار دیوارهای ونیزی

دیوار 4.5 کیلومتری در اطراف شهر نیکوزیا قرار دارد که توسط 11 سنگر و سه دروازه وظیفه حفاظت از شهر را بر عهده داشته است. این دیوار در قرن 16 برای حفاظت از شهر در مقابل ترک‌ها توسط ونیزی‌ها طراحی شده است. گرچه امروز دیوارهای حفاظتی شهر در اطراف جزیره قرار دارند اما در قرن 15 و 16 مهاجمان جسورانه تلاش داشتند تا به بخش‌های داخلی قبرس وارد شوند.   

موزه قبرس

بزرگ‌‌ترین و بهترین موزه جزیره که نمایش تاریخ قبرس از دوران نوسنگی و هفت هزار سال قبل از میلاد است، در شهر نیکوزیا واقع شده است. این موزه بر حسب تاریخ طبقه بندی شده و شما می‌توانید انواع ظروف، مجسمه‌ها، جواهرات و سکه‌های دوران مختلف تاریخی را از نزدیک ببینید. گردآوران آثار تاریخی تلاش کرده‌اند در هر دوره شرایط زندگی را بازسازی کنند تا ارتباط بازدیدکنندگان با آثار موزه بیشتر شود. به عنوان مثال، مقبره سلطنتی سالامیس در این موزه بازسازی شده است.

 مکان‌هاى دیدنى

قبرس در طول سال‌ها گرفتار جنگ‌های مذهبی بوده است و برای مدتی به عنوان پایگاه صلیبیون شناخته می‌شد. کلیساها و مساجد این شهر علاوه بر ارزش مذهبی از نظر تاریخی هم اهمیت دارند.    

موزه آیکون

مرز فرهنگی اسقف ماکاریوس، بزرگ ترین و با ارزش‌ترین مجموعه آیکون در قبرس است. 150 نمایشگاه این مرکز، آثار هنری 12 قرن را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده‌اند. شما می‌توانید در این مکان انواع نماد‌های مذهبی را ببینید که علاوه بر ارزش هنری از نظر فرهنگی هم اهمیت بسیاری دارند. همچنین می‌توانید از موزاییک‌های کلیسای پانایای قرن شش و مجسمه‌های کلیسای کوچک سنت جان با نقاشی‌های خیره کننده از صحنه‌های کتاب مقدس یکی از آثار هنری بی نظیر شهر نیکوزیاست.

نقاشی‌های این کلیسا در قرن 18 توسط هنرمندی به نام فیلارتوس خلق شده است. مجسمه سنگ مرمری به نشانه بزرگداشت مذهبی ارزشمند تاریخی بازدید كنید. کلیسای جامع سنت جان فداکاری اسقف اعظم کیپرینوس در این کلیسا قرار دارد؛ کسی که موسس دبیرستان در قبرس بوده است.

مسجدی تاریخی

بزرگ‌ترین مسجد در جنوب قبرس مسجد عمر است. این مسجد در گذشته کلیسای سنت ماری بوده است اما با ورود ترک‌ها به رهبری مصطفی پاشا در قرن 16 این مکان به مسجد تبدیل شد و هنوز هم محل عبادت مسلمانان است. در بخش داخلی مسجد می‌توانید بقایای معماری گوتیک را ببینید، همچنین مناره خیره کننده این مسجد یکی از نماهای اصلی شهر نیکوزیا به شمار می‌رود که دیدنی است.  

 هیجان در شهر

نیکوزیا گرچه تنها شهر غیر ساحلی قبرس است اما به واسطه مراکز خرید و کافه‌ها و رستوران‌های هیجان انگیزش در بینئ توریست‌ها محبوب شده است.

خرید

منطقه لیکی گیتونیا (Laiki Geitonia) بخشی از شهر قدیمی با کوچه‌های پیچ در پیچ و باریک است که برای علاقه‌مندان به خرید و فرهنگ سنتی مردم قبرس یک مکان دوست داشتنی است. شما می‌توانید در این منطقه انواع رستوران‌های سنتی، گالری‌های هنری و بوتیک‌ها را در بین معماری‌های سنتی بیابید.   اگر یک بعد از ظهر را در این منطقه بگذرانید گوشتان پر از صدا و چشمتان پر از مناظر مدیترانه شرقی خواهد شد.

دروازه فاماگوستا

دروازه فاماگوستا مهم‌ترین دروازه باستانی شهر نیکوزیا به شمار می‌رود. این دروازه یک تونل طولانی است که توسط ونیزی‌ها ساخته شده و در حقیقت راه ورودی به داخل شهر از بندر فاماگوستا بوده است. این مکان امروزه مرکز فرهنگی شهرداری قبرس است. بازدید از دروازه انگار سفر به دنیای معماری قرن 15 است که در دهه‌80 بازسازی‌های ارزشمندی روی آن صورت گرفته است. دروازه فاماگوستا دارای یک گالری هنری، سالن کنسرت و نمایشگاه است که برای علاقه‌مندان به آثار هنری و معماری جذابیت زیادی دارد.

دشت مسااورین

نیکوزیا در انتهای شمالی دشت مسااورین (Mesaorian) ساخته شده است؛ دشتی که از نظر زمین شناسی در شکل‌گیری قبرس نقش مهمی داشته است. بازدید از این دشت در فصل‌های مختلف سال لذت بخش است؛ در بهار این دشت سر سبز و مملو از گل‌های وحشی می‌شود اما ماه بعد یك دشت خشک و داغ می‌بینیم که شترها در آن در حال عبور هستند. در فصل تابستان بازدید از روستاهای آکروتیری و لارناکا نیز-که در اطراف دشت قرار دارند- به گردشگران توصیه می‌شود.   

عبور از مرز قبرس شمالی

عبور از مرزی هم که سابقا تنها برای مقامات امکان‌پذیر بود یکی از تفریحات گردشگران است. مرز قبرس شمالی و جنوبی هنوز با ایستگاه‌های بازرسی و پلیس پابرجاست اما عبور و مرور در آن دشوار نیست. وارد بخش شمالی جزیره که می‌شوید ناگهان انگار چهره شهر تغییر می‌کند؛ خیابان‌های کثیف و مردم فقیر از تفاوت وضعیت اقتصادی مردم این منطقه خبر می‌دهد. در قبرس شمالی به دیدن کاروانسرای مسجد بیوک خان و مسجد سلیمه بروید و از کافه‌ها و مغازه‌های شهر دیدن کنید.

 

رستوران های نیکوزیا

نیکوزیا بین ترکیه و یونان قرار دارد و سنت آشپزی این شهر از نفوذ فرهنگی این دو همسایه تاثیر گرفته است. قبرس به عنوان یکی از کشورهای محبوب در بین شکم پرستان دنیا شهره شده؛ انواع غذاهای دریایی و سبزیجات عجیب و غریب در این کشور به شکل لذیذی سرو می‌شوند. در رستوران‌های قبرس شمالی اکثر غذاها حلال است اما در رستوران‌های قسمت جنوبی باید از آشپز درمورد حلال بودن گوشت سوال کنید.

در کوچه پس کوچه‌های پر پیچ و خم قسمت قدیمی نیکوزیا می‌توانید کافه‌ها و رستوران‌های سنتی زیبایی بیابید و علاوه بر غذاخوردن از معاشرت با مردم محلی لذت ببرید. در رستوران «لیماسول» هر شب موسیقی زنده سنتی برپاست و می‌توانید انواع کباب‌های لذیذ ترک‌ها را در این رستوران میل کنید.

در یک خانه متعلق به سال 1930 رستوران دریایی نیکوزیا واقع شده است. بهترین مکان برای خوردن ماهی‌های تازه همینجاست. فضای رستوران کاملا گرم و دوستانه است و منوی 19 صفحه‌ای آن نشان می‌دهد که غذاهای دریایی بسیاری وجود دارد که شما تا به حال اسمشان را هم نشنیده‌اید.

رستوران فانوس یک رستوران معاصر عربی است که آشپزی مدرن لبنانی را با عطر و طعم مدیترانه‌ای ترکیب کرده است. کوفته وکباب ترکی این رستوران را نباید به هیچ وجه از دست بدهید.

تور غذای نیکوزیا توسط دو زن جوان برای نمایش فرهنگ غنی مردم قبرس در تولید غذاهای محلی به راه افتاده است. این تور که حدود چهار ساعت طول می‌كشد شما را به پنج رستوران محلی می‌برد که بهترین غذاهای شهر را می‌پزند. قیمت این تور 75 یورو است و برای کسانی که به طور گروهی در تور شرکت می‌کنند تخفیف در نظر گرفته می‌شود.

به واسطه برخورداری از تاریخی پر تلاطم، شیوه آشپزی قبرسی‌ها تحت تاثیر حکومت‌ها و فرهنگ‌های مختلفی قرار گرفته، اما در مجموع شاخه‌ای از آشپزی یونانی محسوب می شود. اهالی کریتیک، ایونی، مقدونیه، پونتیاک و ترک‌ها در شیوه آشپزی قبرسی تاثیرگذار بوده‌اند. سبزیجات تازه مانند کدو، فلفل سبز، لوبیا سبز، بامیه، هویج، کاهو و گوجه فرنگی در وعده‌های غذایی مختلف قبرسی‌ها استفاده می شوند. از چاشنی‌های پر کاربرد در غذاهای قبرسی نیز می توان به سرکه، آبلیمو، روغن زیتون، نمک، فلفل،زیره، آویشن و نعناع اشاره کرد. هر منطقه قبرس ذائقه ویژه خود و گاهی ترکیبی از مزه‌های مختلف را دارد.

از معروف‌ترین غذاهای قبرس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سوفلاکی ستین پیتا;

یکی از کباب‌های مخصوص قبرس است که گوشت با انواع سبزیجات مانند پیاز، جعفری و گوجه فرنگی طبخ شده و در نانی نازک به نام پیتا به صورت ساندویچ سرو می شود.

موساکا;

که در آن کدو و بادمجان در ظرف چیده شده و روی آنها را با نعناع، انواع سبزیجات و گوشت چرخ کرده می پوشانند و روی این مواد خامه ریخته و در فر قرار می دهند.

کلفتیکو;

یا بره طبخ شده در تنور یکی دیگر از غذاهای معروف قبرس است.

تاراموسالاتا;

نیز از گوشت گوزن، خمیر سیب زمینی، پیاز، آب لیمو ترش، روغن زیتون و سرکه به همراه ادویه‌های مختلف تهیه

می شود.  

دلمه یانچی;

که با برگ مو، برنج، پیاز و گوجه فرنگی تهیه می شود.

شفتالیا;

سوسیس قبرسی است که با گوشت، پیاز، جعفری و ادویه به صورت بریان کردن تهیه می شود.

کباب هالومی;

که از پنیر هالومی، فلفل قرمز، کدو، پیاز، روغن زیتون، آویشن و خردل تهیه می شود.

استیفادو;

که از گوشت گاو آرام‌پز شده با پیاز، گوجه فرنگی و گیاهان دارویی تهیه می شود.

در رستوران‌های منطقه ترک نشین قبرس مزه ; ارائه می شود که مجموعه‌ای از پیش غذاهای سرد و گرم در حجم‌های کوچک بوده و در صورت تمایل مواردی مانند کوفته را می توان برای غذای اصلی نیز سفارش داد. 

 از دسرهای مطرح قبرس نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گلیکو;

که از بادام، خرما، زردآلود، گیلاس، انگور تهیه می شود و همواره با یک لیوان آب خنک سرو می شود.

کورابیدس;

کیک‌های کوچک بادامی که با شکر یا پودر قند پوشیده شده‌اند.

ملوماکارونا;

که کیک‌های عسلی هستند.

فینیکیا;

که کیک‌های گردویی هستند.

لوکوم;

یا راحت الحلقوم که نوعی شیرینی ترکی است.  

همچنین، میوه‌های تازه از دسرهای پر مصرف در قبرس هستند.

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تفریحات در نیکوزیا چیست؟


جهت رزرو هتل در نیکوزیا با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵