شهر باستانی سالامیس , قبرس

شهر باستانی سالامیس

خرابه های شهر باستانی سالامیس در هشت کیلومتری شمال شهر فاماگوستا در کشور قبرس (شمالی)‌ قرار دارد. 

بر پایه ی افسانه ها، توسر، یکی از قهرمانان جنگ تروا این شهر را بنیاد نهاد. بر اساس کاوش های باستان شناختی پیشینه ی شهر سالامیس به سده ی یازدهم پیش از میلاد باز می گردد. باستان شناسان بر این باورند که نخستین ساکنان این شهر پس از زمین لرزه سال 1075 پیش از میلاد از انکومی به این منطقه کوچ کردند. در سده ی هشتم پیش از میلاد سالامیس تبدیل به مرکز تجاری شد. گورستان کشف شده در این محل که تابوت های خانواده سلطنتی را در خود جای داده است،  نشانه ی ثروت این شهر است. نخستین سکه در سده ششم پیش از میلاد زده شد. در این دوران شهر سالامیس زیر فرمان سوریه، آناتولی و دودمان هخامنشی بود که تا یورش اسکندر مقدونی ادامه داشت. پس از مرگ اسکندر کشور قبرس به بطلمیوس اول (یکی از سرداران اسکندر) رسید. در این مدت سالامیس دوباره به شهری ثروتمند بدل گشت.

شهر سالامیس پس از زمین لرزه های سده های یکم و چهارم پس از میلاد ویران شد و کنستانتین دوم، امپراطور بیزانتین، آن را بازسازی کرد و کنستانتیا نام نهاد. گرچه بر اثر یورش تازیان و زمین لرزه های بعدی در سده ی هشتم پس از میلاد، به کلی نابود شد و ساکنان به شهر آرسینو که همان فاماگوستای امروزی است نقل مکان کردند.

خرابه های شهر سالامیس شامل یک زمین ورزش است که ستون هایی آن را دربرگرفته است. در زمان آگوستوس (318 پیش از میلاد - 14 پس از میلاد) یک پایه ی سنگی که تندیس امپراتور بر روی آن جای داشت، در مرکز این محوطه قرار داشت. در گوشه ای از این مجموعه آبریزگاهی همگانی برای 44 نفر وجود داشته است.

دو استخر در دو انتهای ستون بندی زمین ورزش ساخته و با تندیس های مرمرین تزیین شده بودند.

گرمابه ها شامل دو اتاقک سرد، سه حمام بخار و حمام آب گرم بوده اند. علاوه بر اینها یک تماشاخانه از دوران آگوستوس به جا مانده که ظرفیت 15000 تماشاچی را داشته است. پس از زمین لرزه سده ی چهارم پس از میلاد، تماشاخانه دیگر ساخته نشد و از آن به عنوان منبع مصالح ساختمانی برای بناهای دیگر بهره بردند.

چگونه به شهر باستانی سالامیس برویم؟

آدرس شهر باستانی سالامیس

Yeni Boğaziçi فاماگوستا, قبرس

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره شهر باستانی سالامیس چیست؟

جهت رزرو هتل در فاماگوستا با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵