دریاچه اسکندرکول , تاجیکستان

دریاچه اسکندرکول

حوزه اسکندرکول یکی از آن جاذبه های دیدنی است که در شمال غرب تاجیکستان، در منطقه موسوم به کوهستان فان واقع شده است. "کول" آن برگرفته از ترکی به معنای "دریاچه" است. همه ساله جهانگردان خارجی از طریق گردنه های انزاب یا شهرستان از این منطقه بازدید می کنند، کنار دریاچه های آن استراحت میکنند و بر فراز کوه های آن صخره نوردی و گردش می کنند.

مردم روستاهای اطراف اسکندرکول ترجیح می دهند به روایت های باستانی خود باور داشته باشند. بنا تفکرشان، اسب اسکندر مقدونی پیش از لشکرکشی به هندوستان در همین ناحیه مریض می شودو معطل اسبش نمی ماند و آن را با چند خدمتکار در کنار دریاچه رها می کند و اهی هندوستان می شود.

اسب، خود را به دریاچه می اندازد و در عمق آن در انتظار مرگ اسکندر می خوابد. مدتی بعد اسکندر در راه بازگشت از هندوستان می میرد. برخی از مردم محلی می گویند که اسب سپیدیال اسکندر همین حالا هم زیر پرتو ماه کامل از  دریاچه بلند می شود و بیرون می آید و شبانه در سبزه زار اطراف دریاچه مى چرخد.

بنا به داستانی دیگر، زیر این دریاچه شهری است که اسکندر مقدونی ساخته بود و اشغالگران عرب آن را زیر آب کردند.

عده ای هم معتقد اند که آن شهر از قدیم در این محل وجود داشته و مردم آن علیه اسکندر مقدونی به شدت مقاومت کرده بودند. در نتیجه اسکندر خشمگین جریان رود را بست و آب آن را به سوی شهر روانه کرد تا با مردمش به زیر آب برود.

چگونه به دریاچه اسکندرکول برویم؟

این جاذبه طبیعی 134 کیلومتر با شهر دوشنبه فاصله دارد

آدرس دریاچه اسکندرکول

Gissar Range, Fann Mountains دوشنبه, تاجیکستان

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره دریاچه اسکندرکول چیست؟

جهت رزرو هتل در دوشنبه با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵