غذاهای تاجیکستان

بیشتر غذاهای تاجیکستانی از برنج و گوشت تشکیل شده که نمونه‌ای از آن اوشی است؛ غذایی متشکل از برنج، گوشت و سبزی‌ها و به دلیل تلفیق گروه‌های غذایی مختلف ارزش غذایی بسیاری دارد.

اگر به خوردن غذاهای متفاوت علاقه دارید، تاجیکستان مقصد خوبی برایتان خواهد بود. در این کشور انواع و اقسام غذاها، از غذاهای بومی و قدیمی تاجیکی گرفته تا غذاهای افغانستانی و پاکستانی و روسی پیدا می‌شود. تعدادی از غذاها برای مردم ایران آشنا هستند. مثلاً دلمه‌ی برگ‌مو، یا پلو و شیشلیک. اما غذاهای دیگر را باید امتحان کنید. درضمن، توقع خوردن غذاهای دریایی را نداشته باشید. می‌دانید که! تاجیکستان کشور محصور در میان خشکی است و به آب‌های آزاد راه ندارد.

نوشیدنی سنتی مردم تاجیکستان هم چای سبز است که به شیوه‌ی خاص خودشان درست می‌کنند. بد نیست امتحان کنید.

 

عادت‌های غذایی تاجیک‌ها

یک غذای روتین و معمول تاجیکی با پیش غذای ساده‌ای مثل سوپ آغاز می‌شود.

غذای اصلی اغلب اوقات ترکیبی از برنج و گوشت است. غذا در تاجیکستان جایگاه ویژه‌ای دارد و حتی وعده‌های غذایی در ساعت مخصوصشان خورده می‌شود به این معنی که هیچ وعده غذایی به هر دلیلی مانند کار زیاد، نبودن در خانه و... حذف نخواهد شد.

در یک خانه تاجیکی صبحانه حدود ساعت 6 صبح میل می‌شود، وعده ناهار ساعت 12 و شام حدود ساعت 6 عصر خورده می‌شود.

تاجیک‌ها به زود غذا خوردن عادت دارند و هنگام خوابیدن باید فاصله زیادی از غذا خوردنشان گذشته باشد. هنگام غذا خوردن، صحبت کردن کار پسندیده‌ای نیست پس یک سفره تاجیکی فضایی سرشار از سکوت دارد.

در فضای خانوادگی هنگام صرف غذا، ابتدا مسن‌ترین فرد خانواده آن را سرو می‌کند و بعد سایر اعضا شروع به غذا خوردن می‌کنند. بعد از خوردن هر وعده غذایی گفتن واژه آمین و تشکر از فردی که غذا را تهیه کرده است هم یک عادت مرسوم و معمول مردم این کشور محسوب می‌شود.

با اینکه هویج منبع آهن نیست اما همراه کردن آن با منابع آهن‌دار جذب اینماده معدنی را افزایش می‌دهد زیرا بتاکاروتن در کنار آهن به جذب هرچه بیشتر این ماده مغذی کمک می‌کند.

تاجیکستانی‌ها برای روزهای فرهنگی خاص، روزهای مذهبی و برای تعطیلاتشان غذاهای مخصوصی درست می‌کنند. در این روزها اغلب پدرها و مادرها سعی می‌کنند دستور پخت یکی از این غذاها را به فرزندانشان یاد بدهند.

تاجیک‌ها حتی برای دعواها و آشتی هم از غذا استفاده می‌کنند. در واقع اگر خانواده‌ای، دوستی یا همسایه‌ای بر سر مسئله‌ای با یکدیگر اختلاف پیدا کنند، فردی که قصد داشته باشد دوباره ارتباطش را آغاز کند با پختن یکی از غذاهایشان که مخصوص آشتی‌کنان است به آن دعوا پایان می‌دهد. میوه‌ها خصوصاً در فصل تابستان در تاجیکستان تنوع زیادی دارند و جزو دسر و عصرانه‌شان محسوب می‌شوند. انگور و طالبی جزو پرطرفدارترین میوه‌های این مردم هستند.

 


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره غذاهای تاجیکستان چیست؟

جهت رزرو هتل در تاجیکستان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵