کوهستان فان , تاجیکستان

کوهستان فان

کوهستان فان در واقع ‌شگفت‌انگیز بوده و دریاچه‌های آن رنگ‌های مختلف و بخصوص آبی، سبز و فیروزه‌ای دارند. معمولا پیرامون این دریاچه‌ها درختان کاج رویده و در بیشتر موارد به صورت جنگل درآمده‌اند. این کوهستان بین زرافشان و شمال منطقه قیصر است و غرب منطقه آرچی میدان نیز جزیی از کوهستان فان است. قله‌های کوهستان فان معمولاً بیشتر از پنج هزار متر ارتفاع دارند و معروف‌ترین آن‌ها قله‌های چپدره، بادخانه، ماریا، میرعلی و زندان هستند.

کوه‌های فان تقریبا 150 کیلومتر طول داشته و در این منطقه چندین رودخانه وجود دارد.

بالای سر این دریاچه‌ها قله‌های با بیش از 5 هزار متر ارتفاع و یخچال‌های طبیعی قرار گرفته‌اند. بالاترین نقطه کوه‌های فان «چیمترگه» عنوان شده و 5494 متر ارتفاع دارد. «بادخانه»، «چپ‌دره»، «میرعلی»، «ماریا»، «زندان» و «انرژی»  از دیگر قله‌های می‌باشند که ارتفاع آن‌ها نیز بالای 5 هزار متر می‌باشد.

دریاچه «اسکندرکول» یکی جاذبه‌های اصلی گردشگری این منطقه به شمار می‌رود که آب بسیار پاک و سرد دارد.

اسکندرکول با دو و نیم کیلومتر طول و یک کیلومتر پهنا و حدود 72 متر ژرفا از دیدنی‌ترین دریاچه‌های موجود در این منطقه به‌شمار می‌آید.

رودهای «سریمه»، «سرتاغ» و «هزارمیخ» از شمال و غرب و جنوب به دریاچه سرازیر شده و تنها از شرق دریاچه، رود موسوم به «اسکندردریا» به بیرون می‌ریزد. آبشار بزرگی هم در طول این رود قرار دارد.

به خاطر طبیعت شگفت‌انگیز و زیبایی‌های غیر تکراری این منطقه کوهستانی تاجیکستان است که همه ساله‌ تعداد بالایی از گردشگران و همچنین کوهنوردان از کشورهای مختلف دنیا به این‌جا می‌آیند.

خرگوش و روباه و گرگ و خرس سیاه و بز کوهی و پلنگ و پرندگانی چون بوقلمون کوهی، کبک، لاشخور و بلدرچین از جانوران این منطقه هستند.

چگونه به کوهستان فان برویم؟

آدرس کوهستان فان

دوشنبه, تاجیکستان

نظر شما چیست؟


جهت رزرو هتل در دوشنبه با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵