کوهستان فان , تاجیکستان

کوهستان فان

کوهستان فان در واقع ‌شگفت‌انگیز بوده و دریاچه‌های آن رنگ‌های مختلف و بخصوص آبی، سبز و فیروزه‌ای دارند. معمولا پیرامون این دریاچه‌ها درختان کاج رویده و در بیشتر موارد به صورت جنگل درآمده‌اند. این کوهستان بین زرافشان و شمال منطقه قیصر است و غرب منطقه آرچی میدان نیز جزیی از کوهستان فان است. قله‌های کوهستان فان معمولاً بیشتر از پنج هزار متر ارتفاع دارند و معروف‌ترین آن‌ها قله‌های چپدره، بادخانه، ماریا، میرعلی و زندان هستند.

کوه‌های فان تقریبا 150 کیلومتر طول داشته و در این منطقه چندین رودخانه وجود دارد.

بالای سر این دریاچه‌ها قله‌های با بیش از 5 هزار متر ارتفاع و یخچال‌های طبیعی قرار گرفته‌اند. بالاترین نقطه کوه‌های فان «چیمترگه» عنوان شده و 5494 متر ارتفاع دارد. «بادخانه»، «چپ‌دره»، «میرعلی»، «ماریا»، «زندان» و «انرژی»  از دیگر قله‌های می‌باشند که ارتفاع آن‌ها نیز بالای 5 هزار متر می‌باشد.

دریاچه «اسکندرکول» یکی جاذبه‌های اصلی گردشگری این منطقه به شمار می‌رود که آب بسیار پاک و سرد دارد.

اسکندرکول با دو و نیم کیلومتر طول و یک کیلومتر پهنا و حدود 72 متر ژرفا از دیدنی‌ترین دریاچه‌های موجود در این منطقه به‌شمار می‌آید.

رودهای «سریمه»، «سرتاغ» و «هزارمیخ» از شمال و غرب و جنوب به دریاچه سرازیر شده و تنها از شرق دریاچه، رود موسوم به «اسکندردریا» به بیرون می‌ریزد. آبشار بزرگی هم در طول این رود قرار دارد.

به خاطر طبیعت شگفت‌انگیز و زیبایی‌های غیر تکراری این منطقه کوهستانی تاجیکستان است که همه ساله‌ تعداد بالایی از گردشگران و همچنین کوهنوردان از کشورهای مختلف دنیا به این‌جا می‌آیند.

خرگوش و روباه و گرگ و خرس سیاه و بز کوهی و پلنگ و پرندگانی چون بوقلمون کوهی، کبک، لاشخور و بلدرچین از جانوران این منطقه هستند.

چگونه به کوهستان فان برویم؟

آدرس کوهستان فان

دوشنبه, تاجیکستان

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره کوهستان فان چیست؟

جهت رزرو هتل در دوشنبه با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵