صومعه ریلا , بلغارستان

صومعه ریلا

معرفی صومعه ریلا بلغارستان

صومعه ی سنت ایوان که امروزه به نام صومعه ریلا شناخته شده است، بزرگترین و مشهورترین صومعه ارتودکس شرقی در بلغارستان است.

صومعه ی ریلا به عنوان مشخصه ای از فرهنگ و تاریخ و معماری بلغارستان شناخته شده است و محلی مناسب و پررفت و آمد برای گردشگران بین المللی محسوب می شود. در سال 2008 صومعه ی ریلا پذیرای 900000 توریست و گردشگر بود.

صومعه ریلا در سال 1961 به عنوان موزه ی ملی بلغارستان ثبت شد، در سال 1976 به عنوان میراث غنی و تاریخی بلغارستان ثبت شد و سرانجام در سال 1983 به عنوان میراثی جهانی در یونسکو ثبت شد.

این صومعه در جنوب غربی کوهستان ریلا واقع شده است.  صومعه ی ریلا در 41 کیلومتری شهر بلاگوگراد، 117 کیلومتری جنوب مرکز سوفیا پایتخت بلغارستان، در دره ای عمیق، کنار رود ریلسکا و در ارتفاع 1147 متری سطح دریا قرار دارد. صومعه به خاطر بنیان گذارش سنت ایوانِ ریلا به این نام نامگذاری شد.

تاریخچه صومعه ریلا

این صومعه در قرن 10 ساخته شد و در ابتدا دیر کوچکی بود کنار کوه که توسط شاگردان سنت ایوان ساخته شد. سنت ایوان در سال 946 میلادی در گذشت و بازماندگانش او را در همین صومعه به خاک سپردند.

در زمان ساخت صومعه ی ریلا این صومعه مورد احترام و حمایت حاکمان بلغارستان بود. کمک های مالی بزرگی از طرف بیشتر تزار های دومین امپراطوری بلغارستان به صومعه می شد که این امر سبب شد تا صومعه ی ریلا به مرکزی فرهنگی و روحانی در حکمت ملی بلغارستان تبدیل شود. این حمایت ها از قرن 12 تا قرن 14 ادامه داشت. در نیمه ی اول قرن 14 صومعه ی ریلا توسط hrelyu لردی فئودال دوباره ترمیم و بازسازی شد. به هر حال با درود عثمانی ها در اواخر قرن 14 و به نبال حملات متعدد صومعه تقریبا تخریب شد. اما در اوایل قرن 15 صومعه ی ریلا توسط کلیسای ارتودکس روسی و صومعه ی روسیکون ِ کوه آتوس دوباره ساخته شد.( توسط سه برادر از منطقه  kyustedil.

 معماری صومعه ریلا

صومعه ی ریلا 300 اتاق و 100 سلول رهبانی دارد. برج هرلیو قدیمی ترین ساختمان این دیر است که در قرن 14 ساخته شده است. کلیسای کوچکی نیز در در طبقه پنجم برج قرار دارد که در ارتفاع بیست و چهار متری است. علاده براین معبد مریم مقدس، موزه و صلیب رافائل با ابعاد 43 در 81 هم در مجموعه صومعه ی ریلا قرار دارند.

مساحت کلی صومعه ی ریلا در بلغارستان 8000 متر مربع است که شامل اقامتگاه و کلیسا می شود و دیواری 22 متری دور تا دور صومعه را فرا گرفته است.

درهای صومعه ی ریلا از اول ماه جون تا 30 ماه سپتامبر ( از اوایل خرداد تا اواخر شهریور ) به روی توریست ها و گردشگران گشوده است.

چگونه به صومعه ریلا برویم؟

با اتوبوس فقط 1 راه وجود دارد آن هم این است که ساعت 10:45 دقیقه در ایستگاه (Ovcha Kupel) اوچا کاپل باشید.
اگر هم بخواهید از تاکسی استفاده کنید هم در وقت صرفه جویی کرده اید هم از مناطق توریستی بیشتری رد می شوید.

آدرس صومعه ریلا

Bulgaria - Varna - 2643 وارنا, بلغارستان

ساعت کار صومعه ریلا

8 صبح تا 9 شب پذیرای مسافران است.

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره صومعه ریلا چیست؟

جهت رزرو هتل در وارنا با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵