گشت و گذار در بلغارستان

سفرهای محلی:

تاکسی ها بسیار فراوان و ارزان در دسترس هستند اگرچه وسایل نقلیه نسبت به استانداردهای اروپایی خیلی شرایط عالی و مطلوبی ندارند.اکثر تاکسی ها مجهز به سیستم تاکسی متر بوده و با رنگ زرد قابل تشخیص و اعتماد هستند.

از اجاره تاکسی هایی که خارج از هتل ها یا در مراکز توریستی پارک شده اند اجتناب کنید. از قسمت پذیرش هتل خود بخواهید تا برایتان یک تاکسی از تاکسی های زرد رنگ مذکور فراهم نماید . قبل از سوار شدن به تاکسی نرخ توافقی را اعلام کنید که این مبلغ پیشنهادی با نرخ خود تاکسیران بطور قابل ملاحظه ای میتواند متفاوت باشد.

اختلال و تاخیر در تردد در مرزهای یونان شدید و علتش اعتصابات منظم کشاورزان یونانی است. اعتصابات گاهی به صورت کوتاه مدت اخطار داده میشوند و باعث اختلال در حمل و نقل عمومی داخل و خارج از یونان از جمله سفرهای هوایی و دریایی میشود. به روز رسانی وضعیت در مرزهای یونان را میتوان در وبسایت وزارت حمل و نقل بلغارستان چک کرد.

گزارش هایی از رفتارهای تهدید آمیز و سرقت توسط رانندگان تاکسی در منطقع سانی بیچ به گوش رسیده که توصیه میشود از تاکسی های که توسط اپراتور تور یا محل اقامتتان ارائه میگردد استفاده کنید.

در فرودگاه صوفیه از تاکسی هایی که در پشت میز سوپرترانس در سالن ورودی رزرو میشوند استفاده کنید.

سفرهای جاده ای:

در حین رانندگی بخصوص در شب مراقب باشید . برخی از جاده ها در وضعیت مناسبی نیستند و اغلب تحت ساخت بوده و در تاریکی مشخص و واضح نیستند . استانداردهای رانندگی اغلب ضعیف میباشند .از برخورد با رانندگان پرخاشگر اجتناب کنید و به محدودیت سرعت در جاده ها توجه کرده و مطمئن باشید که وسیله نقلیه تان برای رانندگی در جاده مجهز است.

در سال 2014 ،66 مورد تصادف جاده ای منجر به مرگ گزارش شده که این تعداد معادل 9.5% از ترافیک جاده ای را شامل میشود .

اگر با وسیله شخصی واردبلغارستان میشوید باید گواهی نامه رانندگی و تمام مدارک اصلی ثبت و اسناد مالکیت خودرو و همچنین مدارک و بیمه ی حوادث معتبر رابا خود به همراه داشته باشید.

اگر وسیله ی نقلیه را اجاره کرده اید باید قرارداد اجاره خودرو که توسط دولت مجوز ورود آن به بلغارستان تایید شده را همراه داشته باشید . برای رانندگی در بزرگراه ها و جاده های اصلی خارج از شهر نیاز به خرید برچسب مخصوص داریدکه از یکی از دفاتر پستی یا ایستگاه های مرزی یا بانک DZI میتوانید تهیه کنید. نرخ این برچسب ها برای ماشین هایی که بیش از 8 نفر ظرفیت دارند یا وسایل نقلیه سنگین متفاوت است.

طبق قوانین و مقررات بلغارستان ، وسایل نقایه ای که خارج از اتحادیه اروپا به ثبت رسیدا اند برای تردد در داخل بلغارستان حکم "گذر موقت" را داشته و اگر در خاک بلغارستان به سرقت بروند صاحب آن مسئول حقوق عوارض و مالیات های مربوطه میباشد . ثبت ماشین در چنل آیلند و ایلز آو من نیز مشمول این قانون میباشد.

اگر می خواهید هزینه کمتری بابت گشت و گذار بپردازید‌، سعی کنید از تورهای بومی همان‌جا استفاده کنید‌، آنها راهنمای انگلیسی زبان هم دارند. تورهایی که خود موسسه‌ها برگزار می‌کنند‌، معمولا بسیار گران قیمت تر از تورهای آژانس‌های بلغاری است. 


ایمنی و امنیت


 - جرایم کوچک و خیابانی نظیر کیف‌قاپی و جیب‌بری معمول بوده و این موارد اغلب توسط کودکان انجام می‌گیرد. ضمن رعایت جوانب احتیاط باید مراقب اشیای ارزشمند و مدارک مسافرتی خود باشید. 
 - با توجه به وقوع مواردی از زورگیری و سرقت همراه با خشونت از تردد در مکان‌های 
کم رفت‌و‌آمد خصوصا در شب و در محل‌های بدون چراغ اجتناب کنید. 
 - سرقت اتومبیل حتی از پارکینگ هتل‌های بزرگ محتمل است و مسافران ایرانی لازم است در این رابطه اقدامات ایمنی نظیر قفل اتومبیل را رعایت کنند. همچنین باید مطلع باشید که درصورت سرقت اتومبیل اجاره‌ای از شما، لازم است قبل از خروج از این کشور کلیه هزینه‌های مربوطه را پرداخت کنید. 
 - هرگز وسایل و اشیای ارزشمند خودرا در داخل اتومبیل رها نکنید. 
 - به هیچ وجه خوراکی یا آشامیدنی (مثل قهوه) را از افراد ناشناس قبول نکنید. 
مواردی گزارش شده که سارقین پس از بی هوش کردن اتباع خارجی پول و مدارک آنها را به سرقت برده‌اند. 
قوانین وآداب و رسوم
 - قوانین این کشور در رابطه با جرائمی نظیر حمل یا استعمال داروهای ممنوعه و از جمله مواد مخدر و روان‌گردان بسیار سخت‌گیرانه است. 
 - برای رانندگی در بلغارستان باید گواهینامه ملی این کشور یا گواهینامه بین‌المللی (
I D P) در اختیار داشته باشید. 
 - به علت عدم قرارداد انتقال محکومین به حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، باید دوران محکومیت خود را در زندان‌های محلی سپری کند. 
 - چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محلی بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده 36 کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محلی را نمی‌دانید، از امضای هرگونه اوراق و اسناد خودداری کنید.  شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور بلغارستان است. 


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره گشت و گذار در بلغارستان چیست؟

جهت رزرو هتل در بلغارستان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵