تجارت در بلغارستان

سفر کاری به بلغارستان

کسب و کار در بلغارستان:

بازدیدکنندگان تجاری کشور بلغارستان میبایست قبل از هرچیزی درخواست جلسات خودرا به همراه جزئیات و مدارک مربوطه به طرف مذاکره خد تسلیم نمایند.

مردم بلغارستان در مقامات وابسته به اعضای حزب کمونیستی سابق فضای برخی جلسات را جاسوسانه کرده در غیر اینصورت مابقی جلسات کاری در محیطی آرام تر و اکثرا در غالب ناهار یا شام برگزار میگردد.

پوشش رسمی برای آقایان کت و شلواربا کراوات بوده در صورتی که بانوان میتوانند کمی جسورانه تر و راحت تر لباس بپوشانند مخصوصا در هوای گرم . پوشش رسمی برای بانوان لباس با دامن کوتاه ،کفش پاشنه بلند و دستمال گردن میباشد.اگرچه میتوانید خیلی راحت با آنها انگلیسی صحبت کنید میتوانید از طریق دفاتر خدمات توریستی یک مترجم هم استخدام کنید . اگر جلسات شما از طریق هماهنگی با سازمان های تجاری خارجی باشد ، خدمات رایگان میباشد . توجه داشته باشید در بلغارستان تکان دادن سر به سمت بالا به معنی جواب منفی بوده و حرکت سر در حالت عمودی و چند مرتبه به معنی جواب مثبت است.

ساعات اداری:

دوشنبه تا جمعه از ساعت 9 تا 17:30

 

اقتصاد:

در حال حاضر و پس از فروپاشی بلوک شرق، علی‌رغم همه تلاش‌های صورت گرفته سیستم اقتصادی این کشور همچنان کشاورزی‌محور است و صنعت در آن جایی ندارد. همین مسئله باعث بروز فقر شده‌است.

بلغارستان با خاکی حاصلخیز و اندکی منابع طبیعی دیگر، اقتصادی استوار بر کشاورزی دارد. تولید در تعاونی‌های بزرگ مکانیزه متمرکز است. فراورده‌های عمده شامل: غلات (گندم، ذرت، جو) و میوه (انگور) و به طور فزاینده‌ای تنباکو است. تولیدات کشاورزی اساس صنایع غذایی و شراب‌سازی و تنباکو را تشکیل می‌دهد. وامهای بلوک شرق در توسعه صنایع ازجمله مهندسی و کود سازی و شیمیایی نقش داشته‌است. به دنبال آشوب‌های اجتماعی اقتصادی و سیاسی که اروپایی شرق را پس از ۱۹۹۰ در بر گرفت الکوهای تجارت در این منطقه مختل گشت. بلغارستان که روابط بازرگانی‌اش با شوروی به ویژه نزدیک بود، با کمبودهای شدید بسیاری از کالاها و از جمله نفت، بیشتر از اغلب کشورهای اروپای شرقی لطمه دید. تولید صنعتی کاهش یافت ولی پیشرفت در امر خصوصی کردن صنعت و کشاورزی حاصل شده‌است.

اقتصاد بلغارستان به طور کلی در سال ۲۰۱۱ به میزان ۱٫۷ درصد نسبت به سال قبل رشد داشت. پیش‌بینی اقتصادی کمیسیون اروپا برای رشد کلی بلغارستان در سال ۲۰۱۲ میلادی ۰٫۵ درصد بود درحالیکه صندوق بین المللی پول رشد تولید ناخالص ملی این کشور را در سال ۲۰۱۲ رقم ۰٫۸ درصد اعلام کرده بود.

نیروگاه هسته‌ای دو هزار مگاواتیکازلودی بیش از ۳۵ درصد برق بلغارستان را تأمین می‌کند و افزایش طول عمر دو رآکتور هزار مگاواتی این نیروگاه تا بیش از ۲۰ سال به یکی از اولویت‌های دولت بلغارستان تبدیل شده‌است.

تولید ناخالص داخلی:

44.800.000 میلیون دلار (در سال 2009)

صادرات اصلی:

مواد غذایی، تنباکو، شراب،نفت ،عصاره از گل سرخ، فلزات مواد شیمیایی پتروشیمی الکترونیک و ماشین آلات.

واردات اصلی:

محصولات و مواد غذایی،سوخت ،ماشین آلات صنعتی و پارچه.

شرکای تجاری اصلی بلغارستان:

روسیه،آلمان،ایتالیا،ترکیه و یونان میباشند.

راه های ارتباطی با بلغارستان:

تلفن:

تماس از برخی نقاط دور افتاده کشور باید از طریق اپراتورهای بین المللی یا بسیاری از دستگاه های تلفنی که در شهرهای اصلی و ازطریق کارت های تلفن انجام شود .

تلفن همراه:

موافقتنامه های رومینگ با شرکت های تلفن همراه بین المللی بسته شده است.سیم کارت های تلفن همراه در سراسر کشور به راحتی در دسترس و قابل خریداری میباشند.

اینترنت:

دسترسی به شبکه وای-فای در هتل ها ، رستورانها و بارها امکان پذیر میباشد. در صوفیه و پلوودیف  کمتر کافه ای سیستم رایگان نت دارد و اغلب با هزینه های بالایی قابل استفاده هستند ولی در وارنا برخی مراکز مرکزی و ساحلی برخی امکانات از این قبیل در دسترس هستند.

پست:

پست هوایی به اروپای غربی از چهار روز تا دوهفته طول میکشد. ادارات پست عموما ذر صوفیه 24 ساغته باز هستند.

ساعت کار سایر ادارات پست:

دوشنبه تا جمعه  از ساعت 8:30 تا 17:30


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تجارت در بلغارستان چیست؟

جهت رزرو هتل در بلغارستان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵