جنگل سنگی , بلغارستان

جنگل سنگی

جتگل سنگی نام یکی از جاذبه های مشهور در استان توریستی وارنای بلغارستان است. جنگل سنگی، پدیده طبیعی سنگی صحرا مانند است. این عارضه زیبای طبیعی را تنها صحرای کشور بلغارستان و یکی از نمونه های کم نظیر در قاره سبز اروپا می دانند که به علت نزدیکی با سواحل دریای سیاه و جاذبه های توریستی منطقه وارنا بلغارستان، در سالهای اخیر با رشد چشمگیر توریسم مواجه بوده است.

جنگل سنگی بلغارستان از تپه های شنی و صخره های سنگی تشکیل شده و در منطقه ای به مساحت 13 کیلومتر مربع قرار دارد. این منطقه اگرچه به دلیل آب و هوای خاص خود، ساکنان زیادی ندارد، اما زیستگاه برخی گونه های نادر گیاهی از جمله کاکتوس است که در مناطق دیگر قاره اروپا به چشم نمی خورند.جنگل سنگی در سال 1930 به عنوان یکی از آثار طبیعی بلغارستان ثیت شد.

ویژگی های طبیعی جنگل سنگی بلغارستان

جنگل سنگی  در کنار تپه های شنی و ماسه ای زیبای خود، دارای چند گروه مختلف از ستون های صخره ای استوانه ای توپر یا تو خالی، سنگ های مخروطی، و بلوک هایی با اندازه های مختلف  است  که بین 5 تا 7 متر  ارتفاع و بین 3/. و 3 متر قطر دارند.

 اکثر صخره های جنگل سنگی بلغارستان پایه های محکمی ندارند و با ماسه و شن پر شده اند و گویی توسط شن ها محاصره شده اند. به همین سبب معمولا گردباد و طوفان شن در این منطقه رواج دارد. تحقیق های زیادی در زمینه علل پیدایش این منطقه انجام گرفته است. نزدیکترین تئوری بدین شرح است که این مکان حدود 50 میلیون سال پیش سراسر آب بوده است و با پایین رفتن آب کم کم این ستون ها و صخره های آهکی شکل گرفته اند و به اشکال امروزی در آمده اند.

گروه های سنگی

جنگل سنگی از چند گروه مختلف تشکیل می شود  که زیباترین آنها، گروه صخره ای دیکیلتاش Dikiltash)) است. صخره های دیکیلتاش در جنگل سنگی بلغارستان شامل 300 ستون استوانه ای است که در فضایی به اندازه 120 متر در 850 متر گسترده شده و 50 سازه سنگی دیگر نیز در فضای کوچکتر در جنوب آن قرار دارند.

گروه دیگر، مجموعه صخره های استرشیمیرف است که در دهکده ی استرشیمیرف واقع شده و دارای چهار مجموعه سنگی حیرت انگیز است. بعضی از ستون های این مجموعه ها به دو یا سه قسمت شکسته شده اند و روی زمین دراز کشیده اند. این مجموعه از سنگ ها ستون هایی دارند که از وسط برآمده اند وارتفاع برخی از آنها به 9 متر هم می رسد. صخره های بانوو و اسلانچوو از دیگر مجموعه های دیدنی این پدیده زیبای طبیعی هستند.

در پایان به خاطر داشته باشید که جنگل سنگی در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است. جنگل سنگی بلغارستان از ساعت 9.30 صبح تا 7.30 عصر برای بازدید عموم باز است.

چگونه به جنگل سنگی برویم؟

جنگل سنگی در مرزهای شمال غربی استان وارنا در بلغارستان قرار دارد. فاصله این جاذبه توریستی با شهر وارنا، حدود 18 کیلومتر است. گردشگرانی که به قصد بازدید از جاذبه های توریستی این وارنا به این منطقه از بلغارستان سفر می کنند، می توانند این مسافت را با استفاده از اتوبوس های سرویس حمل و نقل عمومی به راحتی به جنگل سنگی بروند. شهر بلوسلاو همسایه شمالی جنگل سنگی بلغارستان است که تنها 3 کیلومتر با آن فاصله دارد.
دریاچه بلوسلاو و پارک ملی یاتاتا از دیگر همسایگان جنگل سنگی بلغارستان، با فاصله اندکی در جنوب این جاذبه زیبای توریستی قرار گرفته اند.

آدرس جنگل سنگی

وارنا, بلغارستان

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره جنگل سنگی چیست؟

جهت رزرو هتل در وارنا با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵