دماغه کالیاکرا , بلغارستان

دماغه کالیاکرا

کالیاکرا دماغه بلند و باریکی است در دوبریج جنوبی و ساحل شمالی دریای سیاه، واقع در 12 کیلومتری شرق کاوارناو و 60 کیلومتری شمال شرق وارنا در بلغارستان. این منطقه هم به لحاظ طبیعی و هم به لحاظ تاریخی و فرهنگی از اهمیت ویژه ای نزد مردم بلغارستان و گردشگران برخوردار است. کالیاکرا از سویی زیستگاه و پناهگاه پرندگان و آبزیان، و از سوی دیگر منطقه ای سرشار از قصه های تاریخی و افسانه های خرافی است.

طبیعت منطقه کالیاکرا بلغارستان

ساحل کالیاکرا با صخره هایی عمودی و شیب دار به ارتفاع هفتاد متر از سطح دریا منظره ای جذاب و دیدنی را پیش رو می نهد. این منطقه در گستره منطقه ویاپونیتکا قرار گرفته است و معبری برای مهاجرت بزرگ پرندگان از آفریقا به شرق و شمال اروپا شمرده می شود.

کالیاکرا یک پناهگاه طبیعی و امن برای حیوانات نادر و کمیاب است. در این منطقه دولفین ها و غازهای سیاه به وفور دیده می شوند. بسیاری از پرندگان نادر و کمیاب در فصل های بهار و پاییز در منطقه کالیاکرا قابل مشاهده هستند. گویی که  این خط های ساحلی خانه ای امن برای تولید مثل بسیاری از پرندگان کمیاب از جمله شاهین اروپایی و سنگ چشم خاکستری است.

پناهگاه ساحلی بولاتا با یک ساحل حفاظت شده، درست در شمال دهانه دره ای عمیق و زیبا نیز یکی از زیبایی های این منطقه قرار دارد.

تاریخچه منطقه کالیاکرا بلغارستان

نام کالیاکرا خود نشانگر قدمت این منطقه است. این نام از دو واژه «کالیا» و «آکرا» در یونانی قدیم ساخته شده است که ترکیبی به معنای پرتگاه زیبا را می سازند.

از آثار تاریخی به جا مانده در کالیاکرای بلغارستان، می توان به دیوارهای مستحکم و منابع آب، حمام و محل اقامتدوبروتیتسا حاکم این منطقه در قرون وسطی اشاره کرد. همچنین کالیاکرا محل وقوع "جنگ دریایی دماغه کالیاکرا" در 11 آگوست 1791 ( یکی از سلسله جنگ های روسیه و عثمانی 1792-1787) بوده است.

اولین فانوس دریایی مدرن در کالیاکرا در سال 1855 توسط یک شرکت برجسته امپراطوری عثمانی ساخته شد. فانوس دریایی امروزیبا ارتفاع 68 متری و چشمک زن سفید 5 ثانیه ای در سال 1901 ساخته شد. این فانوس دریایی دارای یک آژیرِ مه و جهت یاب رادیویی است.

افسانه های کالیاکرا بلغارستان

مشهورترین افسانه کالیاکرا در مورد 40 دوشیزه است که اسیر حکومت عثمانی بوده اند و موهای خود را به همدیگر می بندند و در دریای سیاه می پرند. سرستونی در ورودی دماغه وجود دارد که به همین مناسبت دروازه چهل دوشیزه نام دارد.

چگونه به دماغه کالیاکرا برویم؟

آدرس دماغه کالیاکرا

9660, Bulgaria وارنا, بلغارستان

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره دماغه کالیاکرا چیست؟

جهت رزرو هتل در وارنا با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵