شهر بلوگراچیک , بلغارستان

شهر بلوگراچیک

بلوگراچیک در شمال غرب بلغارستان مقصد گردشگرانی است که به دنبال شهری با جاذبه های توامان تاریخی و طبیعی و علمی و فرهنگی می گردند. کوه ها و صخره های بلوگراچیک زیبایی و شکوه طبیعت را پیش چشم می آورند، و از غارهای آن می توان به ما قبل تاریخ نظر کرد. از سوی دیگر، موزه ها و رصدخانه آن، بر جاذبه فرهنگی و علمی بلوگراچیک افزوده است. دژ و قلعه بلوگراچیک نیز از مهمترین آثار تاریخی این شهر زیباست.

شهر بلوگراچیک دارای هتل ها، میهمان خانه ها، آپارتمان ها و اقامت ها ی خصوصی زیادی است و غذاهای محلی محیط را دلپذیرتر کرده اند. راهنماهایی در شهر وجود دارند که شما را در تمام نقاط توریستی شهر همراهی می کنند. اگر به شهر بلوگراچیک سفر کردید دریاچه ی رابیشکو را از دست ندهید. منطقه ی کنار دریاچه محل مناسبی برای کمپ کردن است.

موقعت جغرافیایی شهر بلوگراچیک بلغارستان

شهر بلوگراچیک شهری است در استان ویدین در شمال غرب بلغارستان، در کوهپایه های بالکان در شرق مرز صربستان و 50 کیلومتری جنوب رود دانوب قرار دارد. نام بلوگراچیک در لغت به معنای شهر کوچک سفید است. شهر بلوگراچیک به علت فرم صخره ای بی نظیر و عجیبش در جهان شهره است. صخره های بلند و عظیم این شهرمنطقه ای به عرض 6-7 کیلو متر و ارتفاع 30 کیلومتر را در بر می گیرند. جمعیت این شهر حدود 5000  نفر است. شهر بلوگراچیک که در 3 ساعتی صوفیا پایتخت بلغارستان قرار دارد محلی مناسب برای صخره نوردان و کوهنوردانی است که علاقمند به کوههای عجیب و بلندند.

صخره های شهر بلوگراچیک بلغارستان

شاخصه مهم شهر بلوگراچیک که مقصدی پرطرفدار برای توریستهای بلغارستان به شمار می آید، صخره های آن است. ارکوپریاو بوریچ نام مجموعه صخره های شهر بلوگراچیک بلغارستان است، هر یک از این صخره ها نیز برای خود، نامی مجزا دارند؛ از جمله می توان به صخره اسب سوار، صخره دوشیزه، صخره قلعه، صخره آدم و حوا و... اشاره کرد.  

گروه دیگری از صخره ها در فاصله ی 4 کیلومتری شهر، در منطقه ای به نام لاتین کال و در نزدیکی غار لپیسشکا قرار دارند. آخرین گروه از این صخره ها در نزدیکی روستای گیوریچ و بلوتینستی قرار دارند که فاصله ی آنها تا شهر بلوگراچیک 40 کیلومتر است. این صخره ها حدود 200 میلیون سال قدمت دارند.

یکی از جاذبه های توریستی شهر بلوگراچیک بلغارستان غار مگورا است. غار مگورا در بلوگراچیک بلغارستان حاوی نقاشی های اعجاب آوری مربوط به دوره ماقبل تاریخ است. دژ باباویدا که دیگر اثر باستانی  شهر بلوگراچیک است نیز مربوط به ماقبل تاریخ است و نزدیک ویدین کنار رود دانوب قرار دارد. در این غار که در 20 کیلومتری شهر بلوگراچیک است، تقویمی شمسی با 366 روز که  روی دیوارهای غار نقاشی شده بوده، کشف شده است.

قلعه بلوگراچیک بلغارستان

یکی از مهمترین و دیدنی ترین آثار تاریخی بلغارستان، قلعه یا دژ بلوگراچیک است. این دژ باستانی که تا میان صخره های بلوگراچیک کشیده شده، در دوره ای ساخته شده که بلغارستان بخشی از امپراتوری روم بوده است. حیاط دژ بلوگراچیک در میان صخره های عظیم و دیوارهای بلند محصور است. صخره های هفتاد متری بلوگراچیک مانند دیوار دفاعی عظیمی دو سوی این دژ را در برگرفته اند، و همین صخره ها باعث شده که  ذژ بلوگراچیک به تنها دو دیوار از شمال غرب تا جنوب شرق نیاز داشته باشد.

دژ بلوگراچیک که ابتدا توسط امراتوری روم ساخته شد، در قرن چهاردهم میلادی یکی از قلعه های مهم تزار ویدین بود، و پس از فتح بلغارستان توسط عثمانی، به تصرف مسلمانان ترک درآمد.  در همه این دوره بازسازی ها و تغییراتی در این قلعه انجام شد.

دژ بلوگراچیک آخرین بار در جنگ میان بلغارستان و صربستان در سال 1885 میلادی به عنوان یک قلعه نظامی به کار رفت.

موزه های بلوگراچیک بلغارستان

خانه ای به نام پانورا در شهر بلوگراچیک، ساختمان موزه تاریخی شهر بلوگراچیک را تشکیل می دهد که در سال 1810 بنا شده و گویای شرح حال و تاریخِ زندگی روزمره و آییین مردمان شهر بلوگراچیک است.

دیگر جاذبه گردشگری این شهر گالری هنری است که بیش از 200 اثر هنری را در خود جای داده است. با آثاری از ولادیمیر دمینترو مایستورا 1960-1882 ، یوهان لُویو 1994-1934 ، باهیت باپیشیو و ... .

تنها موزه علوم طبیعی در شمال غرب بلغارستان واقع در شهر بلوگراچیک است. این موزه در سال 1975 افتتاح شد و دارای بیش از 3000 اثر طبیعی است که تاریخ و تنوع گونه های جانوری و گیاهی این منطقه را در خود جای داده است.

رصد خانه نجومی ِ آکادمی علوم ستاره شناسی بلغارستان در فاصله 100 متری قلعه شهر بلوگراچیک قرار دارد. سه تلسکوپ در رصدخانه قرار دارد که بازدیدکنندگان در شبهایی که آسمان صاف است می توانند به تماشای آسمان بنشینند. اگر در روز به رصدخانه بروید، می توانید تجهیزات ستاره شناسی و عکس های بی نظیری از ستارگان و سیاره ها ببینید.

 

چگونه به شهر بلوگراچیک برویم؟

آدرس شهر بلوگراچیک

صوفیه, بلغارستان

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره شهر بلوگراچیک چیست؟

جهت رزرو هتل در صوفیه با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵