پارک ملی سانجای گاندی , هندوستان

پارک ملی سانجای گاندی

پارک ملی بوریوالی Borivali National Parkیکی از عجیب‌ترین پارک‌هایی است که در شهر و در میان آلودگی شهری گسترش پیدا کرده است. این پارک یکی از معدود پارک‌ها در کلان شهر بمبئی است که توسط خانه ها، مراکز و جاذبه های دیگر احاطه شده است. کاملا سخت است که باور کنیم یک پارک با عظمت پارک ملی سانجای گاندی Sanjay Gandhi National Park که نه تنها سبز و زیباست، بلکه خانه هزاران گونه حیوانات مختلف مخصوصا گربه سانانی همچون ببر و پلنگ نیز است و کمتر از یک ساعت و نیم از دروازه هند فاصله دارد. یعنی حرکت از شلوغ ترین و پرجنب و جوش ترین قسمت شهر به سمت فضایی آرام، سرسبز و البته دل انگیز.

تنوع زیستی موجود در پارک ملی سانجای گاندی Sanjay Gandhi National Park

در پارک ملی سانجای گاندی Sanjay Gandhi National Park بیش از 1000 گونه از گیاهان، 40 گونه پستاندار، 251 پرنده شامل پرنده‌های مهاجر، پرنده‌های معمولی و مرغ‌های دریایی، 38 گونه خزنده، 8 گونه از دوزیستان و تنوع بسیار زیادی از ماهی‌ها زندگی می‌کنند.

برای افرادی که عاشق درختان و گیاهان مختلف هستند، پارک ملی سانجای گاندی Sanjay Gandhi National Park یک پیشنهاد فوق العاده است. درختانی که در اینجا هستند در بیشتر فصول سال دارای برگ هستند، در نتیجه زیبایی وصف ناپذیری به محیط بخشیده اند. بعضی از درختانی که در این پارک هستند عبارتند از :

Adina cordifolia (kadam)، Albizia lebbeck (Shirish)، Pongamia pinnata (Karanj)، Tectona grandis (Teak)، Dalbergia latifolia (Shisham) و ...

در ماه های فوریه تا می، درختان  که به شعله جنگل معروفند گل می‌دهند و صحنه های بسیار زیبایی را ایجاد می‌نمایند. همچنین درخت Bombax malabaricum (Semal) و درخت Erythrina indica  که به درخت مرجانی معروف است نیز گل می‌دهند و زیبایی وصف ناپذیری ایجاد می‌شود. گیاه بامبو را نیز در جای جای پارک ملی سانجای گاندی Sanjay Gandhi National Park خواهید دید. گل های ارکیده و طیف وسیعی از درختچه‌های مختلف را نیز خواهید دید. در زمان وزیدن بادهای موسمی، گرد گل‌ها و گلبرگ‌های گیاهان در هم آمیخته می‌شود و به قسمت‌های دیگر برده می‌شود.

مساحتی به انداره 5.5 کیلومتر مربع به  Krishnagiri Upavan اختصاص دارد. منطقه ای کاملا محافظت شده و تا حدودی آموزشی که روند زندگی گیاهان و جانوران، عوامل انقراض و ... را در آن بررسی می‌کنند.

در داخل همین محوطه پارک شیرها Lion Safari  و پارک ببرها Tiger Safari نیز وجود دارد که به ترتیب مساحتی حدود 12  و 20 هکتار را به خود اختصاص داده‌اند. نورپردازی خاص و اتوبوس‌های مخصوص گردش در پارک شیرها نیز تعبیه شده است.  

قسمت دیگری نیز در پارک است که به "Gandhi Smarak" شناخته می شود و می‌توانید در آنجا به قایق‌نوردی در میان نیلوفرهای آبی بپردازید، همچنین در اینچا پارک و باغی مخصوص کودکان نیز وجود دارد.

قسمت دیگر پارک به حضور گونه های مختلف پرندگان همانند دارکوب، بوجانگاییانDrongo ، بوجانگای دم‌پارویی بزرگRacket-trailed  Drongo ، مگس‌گیر بهشتی Paradise Flycatcher و مرغ دریایی و ... اختصاص داده شده است.

در برکه‌ها، دریاچه‌ها و سرسبزی‌های اطرافشان، تمساح، مارپیتون، مارکبری، بامبو افعی و ... زندگی می‌کنند.

از دیگر جاذبه های پارک ملی سانجای گاندی Sanjay Gandhi National Park، وجود غار کنهری Kanheri Caves است، این غار نشانی از تاریخ و فرهنگ بوداییان در هند بوده است. علاوه بر چهره عظیم بودا که در این غار قرار گرفته است، نقاشی های بسیاری نیز بر دیواره‌های غارها حکاکی شده است. این غارها از قرن یکم قبل از میلاد مسیح تا به امروز پابرجا ایستاده اند.

پارک ملی سانجای گاندی Sanjay Gandhi National Park از ساعت 7:30 تا 18:30 برای عموم باز است.

از بمبئی تا بوریوالیBorivali 30 کیلومتر است که می‌توان با قطار آن را پیمود، این قطار هر 5 دقیقه یکبار قابل دسترس است.

 

چگونه به پارک ملی سانجای گاندی برویم؟

از بمبئی تا بوریوالی 30 کیلومتر است که می‌توان با قطار آن را پیمود، این قطار هر 5 دقیقه یکبار قابل دسترس است.

آدرس پارک ملی سانجای گاندی

Borivali East, Mumbai, Maharashtra 400066, India بمبئی, هندوستان

ساعت کار پارک ملی سانجای گاندی

پارک ملی سانجای گاندی Sanjay Gandhi National Park از ساعت 7:30 تا 18:30 برای عموم باز است.

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره پارک ملی سانجای گاندی چیست؟

جهت رزرو هتل در بمبئی با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵