درگاه حاجی علی , هندوستان

درگاه حاجی علی

درگاه حاجی علی Haji Ali Dargah

درگاه حاجی علی Haji Ali Dargah از محبوب‌ترین مکان‌های مذهبی در بمبئی Mumbai است که مردم مختلف از تمام ادیان به طور مساوی از آن بازدید می‌کنند. درگاه حاجی علی Haji Ali Dargah از جاذبه ‌های معروف و معتبر هند است که در حدود 500 متری از ساحل در وسط دریای عرب Arabian Sea واقع شده است. این بنا از قرارگیری سنگ‌های زیادی بر روی هم درست شده است. نمای کنونی آن در اوایل قرن 19 و پس از اینکه قانونا به عنوان یک نماد در سال 1916 شناخته شد، شکل گرفت.

درگاه حاجی علی Haji Ali Dargah که مقبره پیر حاجی علی شاه بخاری مقدس Saint Pir Haji Ali Shah Bukhari در آن قرار دارد یکی از بناهای مرکب و با چند کاربری محسوب می‌شود. در امتداد مقبره، یک مسجد نیز در حاجی علی وجود دارد. از مدت‌ها قبل همچنین از این مکان برای نگهبانی از سواحل بمبئی نیز استفاده می‌کردند.

این بنا دارای گنبد و مناره‌های سفید است که یادآور معماری دوره مغول بوده است. درگاه حاجی علی Haji Ali Dargah از زیارتگاه‌های مشهور بین مسلمانان است که البته غیرمسلمانان نیز می‌توانند از آن بازدید کنند. این ساختمان سفیدرنگ بازدیدکننده‌های زیادی را به خود جذب می‌کند. روزانه حدود 10 تا 15 هزار نفر از درگاه حاجی علی بازدید می‌کنند. البته این تعداد در روزهای پنجشنبه، جمعه و یکشنبه به 20 تا 30 هزار نفر نیز می‌رسند.

مریدان زیادی در روز دوم عید رمضان و همینطور عید قربان برای بازدید از این بنا خودشان را می‌رسانند که گاه تعداد بازدیدکنندگان در این روزها به 100 هزار نفر هم می‌رسد و مسیر منتهی به درگاه همانند دریایی از آدم‌ها می‌شود.

مردم از جای جای دنیا از هر طبقه و آیین و مذهبی به این درگاه می‌آیند و نماز می‌خوانند و به برکت پیر حاجی علی شاه بخاری مقدس Saint Pir Haji Ali Shah Bukhari از خداوند می‌خواهند که خواسته‌هایشان را برآورده سازد. افراد معمولا برای ثروت، سلامتی، بچه‌ها‌، ازدواج و یا خواسته‌های دیگری که دارند اینجا به دعا می‌پردازند. سالگرد درگذشت پیر حاجی علی شاه بخاری مقدس Saint Pir Haji Ali Shah Bukhari 16 ربیع الاول یا شب 17 ربیع الاول است. در این روز به عنوان یک سنت اسلامی بین تمام مریدان، بازدیدکنندگان و فقرا در اینجا غذا توزیع می‌شود.

 

چگونه به درگاه حاجی علی برویم؟

از Mumbai CST با یک قطار محلی به ایستگاه Byculla بیایید.فاصله ایستگاه Byculla تا درگاه حاجی علی 3.3 کیلومتر است.

آدرس درگاه حاجی علی

Dargah Rd, Haji Ali, Mumbai, Maharashtra, India بمبئی, هندوستان

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره درگاه حاجی علی چیست؟

جهت رزرو هتل در بمبئی با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵