دروازه هند , هندوستان

دروازه هند

 دروازه هند Gateway Of India

 

دروازه هند Gateway Of India یکی از منحصربفردترین جاذبه‌های هند است که در شهر بمبئی قرار دارد. این بنای عظیم در راس بندرگاه Apollo Bunder و مشرف به بندر بمبئی در میان دریای عرب Arabian Sea و در منطقه Colaba در سال 1924 ساخته شده است. دروازه هند Gateway Of India یک اثر تاریخی است که نماد اصلی بنادر هند است بطوریکه یک جاذبه توریستی برای بازدیدکنندگانی است که برای بار اول وارد هند می‌شوند. در مقطعی از زمان، این بنا نشان‌دهنده عظمت سلطنت بریتانیا در هند بوده است. اگرچه که تمام هزینه‌های ساخت آن را دولت هند پرداخت کرده است. امروزه در این مکان توریستی فروشنده‌ها و دکه‌های فروش مواد غذایی زیادی وجود دارد؛ همچنین عکاسان هم زیاد به سراغ دروازه هند می‌آیند. عبور اولین گردان پیاده نظام انگلیسی از زیر این دروازه اولین رویداد اصلی بود که در این مکان اتفاق افتاد. این مراسم در تاریخ 28 فوریه 1948 ، زمانی که آخرین مجموعه از سربازان انگلیسی پس از استقلال هند آنجا را ترک کردند به وقوع پیوست.

هدف اصلی از ساخت دروازه هند  Gateway Of Indiaبه مناسبت سفر پادشاه جرج پنجم King George V و ملکه ماری Queen Mary به بمبئی بود. در ماه مارس سال 1911، سر جورج سیدنهام کلارکSir George Sydenham Clarke، که پس از آن فرماندار بمبئی بود، اولین بنیاد بناهای تاریخی را بوجود آورد. این طرح در سال 1914 تصویب شد و در سال 1919 احیای اراضی Apollo Bunder تکمیل شد. طراحی و معماری دروازه هند Gateway Of India توسط  فردی به نام George Wittet انجام گرفت و 4 سال طول کشید تا تکمیل شود.

طراحی این سازه به نحوی‌ست که از یک قوس بزرگ به ارتفاع 26 متر تشکیل شده است. برای ساخت دروازه هند از سنگ بازالت زرد و بتن غیرقابل تجزیه استفاده شده است. نقشه این بنا به سبک هندی-ساراسنیک Indo-Saracenic می‌باشد. همچنین می‌شود اثر معماری اسلامی را نیز در این عمارت بزرگ مشاهده کرد. گنبد مرکزی این بنا با قطر 15 متر و ارتفاع کلی آن 26 متر است. 4 برج هرکدام با مشبک کاری پیچیده‌ای که بر روی آنها انجام شده است از ویژگی‌های برجسته این دروازه هستند. مراحلی از کار ساخت نیز در پشت قوس دروازه که سمت دریای عرب است انجام گرفته است. این عمارت مانند راهی است که در گستره بزرگ دریا و بر روی یک " پتوی آبی" محل استقبال و بدرقه کشتی‌هایی است که از این بندرگاه رفت و آمد می‌کنند.

غارهای الفنتا Elephanta Caves بسیار به دروازه هند Gateway Of India نزدیک هستند و گردشگران می‌توانند برای رفتن به جزایر الفنتا Elephanta Islands از قایق‌های موتوری استفاده کنند.مجسمه شیواجی Shivaji رهبر مراتا Maratha و سوامی ویوکاناندا Swami Vivekananda در ورودی غارهای الفنتا Elephanta Caves قرار گرفته است. لوکس‌ترین و معتبرترین هتل هند یعنی هتل تاج محل Taj Mahal Hotel نیز در نزدیکی دروازه هند Gateway Of India واقع شده است.

مردم می‌توانند در هر زمانی از روز که بخواهند از این اثر تاریخی بازدید کنند. اما بهترین زمان برای بازدید از دروازه هند Gateway Of India بین ماه‌های نوامبر تا مارس است که زمان بعد از باران‌های موسمی است و آب و هوای آنجا بسیار لذتبخش است و احتمال بارندگی بسیار کمتر است.

دروازه هند Gateway Of India به عنوان یک اثر تاریخی ارزشمند در سال 1924 ساخته شد. این دروازه یکی از قطب‌های عمده توریستی در شهر محسوب می‌شود که در اسکله Apollo Bunder در جنوب بمبئی واقع شده است.

 

چگونه به دروازه هند برویم؟

غارهای الفنتا بسیار به دروازه هند نزدیک هستند و گردشگران می‌توانند برای رفتن به جزایر الفنتا از قایق‌های موتوری استفاده کنند

آدرس دروازه هند

Mumbai, Maharashtra, India بمبئی, هندوستان

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره دروازه هند چیست؟

جهت رزرو هتل در بمبئی با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵