غارهای الفنتا , هندوستان

غارهای الفنتا

 غارهای الفنتا Elephanta Caves

غارهای الفنتا Elephanta Caves در هند غربی و در جزیره الفنتا Elephanta Island ( که به عنوان جزیره Gharapuri هم شناخته می‌شود) قرار دارد و از ویژگی‌های آن وجود دو تپه است که به وسیله یک دره باریک از هم جدا شده‌اند. این جزیره به دلیل وجود بقایای باستان‌شناسی کهن که نشان از گذشته غنی تاریخی آن دارد، شناخته شده است. در این بقایای باستان‌شناسی شواهدی از تصرف این جزیره در قرن دوم قبل از میلاد وجود دارد. غارهای کنده‌کاری شده الفنتا Elephanta Caves در اواسط قرن 5 میلادی تا قرن 6 ساخته شده‌اند. غار بزرگ شماره 1 از مهم‌ترین غارها در اینجا محسوب می‌شود که از در ورودی تا انتهای آن 39 متر است. طرح این غار که در تپه غربی قرار دارد شباهت زیادی به غار دومار لنا Dumar Lena در الورا Ellora در هند دارد. بدنه اصلی غار بجز سه ایوان باز در سه طرف و راهروی پشتی، 27 مترمربع است که بوسیله ردیف‌هایی شش ستونه حفظ می‌شود.

طرح و نقشه این غارها که شامل اجزای ستون‌ها، قرار دادن و تقسیم غارها به سمت‌های مختلف و ارائه یک معبد مانند Garbhagriha به سبک sarvatobhadra پیشرفت مهمی در معماری کنده کاری روی سنگ بوده است. بااینکه غارهای الفنتا Elephanta Caves از سنت هنری طولانی پدید آمده‌اند اما نشان‌دهنده نوآوری خوبی هم در این زمینه بوده‌اند. ترکیب زیبایی‌شناسی و مجسمه‌سازی در غارهای الفنتا Elephanta Caves به نقطه اوج خود رسیده است. نمادها و باورهای معنوی هندوها در نقشه‌های نهایی این غارها تبلور یافته است.

برای رفتن به غارهای الفنتا Elephanta Caves باید به دروازه هند Gateway of India در بمبئی بروید و از آنجا یک قایق بگیرید. حدودا یک ساعت در این سفر روی دریا خواهید بود. بلیط قایق‌های لوکس برای بزرگسالان 140 روپیه و برای کودکان 90 روپیه است. اما قایق‌های اقتصادی 20 روپیه کمتر برای هر دو نوع بلیط دریافت می‌کنند. اولین قایق در ساعت 9 صبح و آخرین قایق در ساعت 5 بعدازظهر جزیره را ترک می‌کند. 

چگونه به غارهای الفنتا برویم؟

برای رفتن به غارهای الفنتا Elephanta Caves باید به دروازه هند Gateway of India در بمبئی بروید و از آنجا یک قایق بگیرید. حدودا یک ساعت در این سفر روی دریا خواهید بود.

آدرس غارهای الفنتا

Gharapuri, Maharashtra 400094, India بمبئی, هندوستان

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره غارهای الفنتا چیست؟

جهت رزرو هتل در بمبئی با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵