راهنمای خرید در فرانسه

خرید در فرانسه مانند اروپا یک مقوله بسیار مهمی است. شما در هر فصلی می توانید در کشورهای اروپایی خرید کنید اما به واقع زمان خرید موقعی است که حراج اجناس در سال اتفاق می افتد. حراج های کشور فرانسه طرفداران زیادی در بین گردشگران فرانسه دارد و در آن روزها بازار حسابی شلوغ و کار و کاسبی فروشنده ها سکه است. حراجی که بخش بزرگی از بازار و کالاها را در بر می گیرد و قضیه فقط مختص چند برند لباس و کفش نیست. در این حراج، قیمت تمام کالاها ـ از کیف و کفش گرفته تا پرده حمام و لوازم مورد نیاز اتومبیل ـ کاهش پیدا می کند و در مدت حراج گاهی می توان اجناسی را تا ۸۰ درصد زیر قیمت معمول هم پیدا کرد. فرانسوی ها معمولا دو مرتبه در سال کالاهای شان را حراج می کنند؛ یک بار در تابستان و یک بار هم در زمستان؛ حراج زمستانه این کشور هم درست قبل از شروع سال نوی میلادی آغاز می شود. نخستین زمان حراج در اروپا در ماه ژانویه است که اجناس و به ويژه پوشاک که به زمستان مربوط می شود حراج می شود که در مغازه ها نماند دومین حراج در ماه سپتامبر است که لباس ها و اجناس تابستانی حراج می شود. البته در ماه ژوئن نیز می توانید حداقل در پاریس حراجی هایی پیدا کنید که اجناس مناسب را به قیمت خوب عرضه می کند.

در حراجی ها گاهی شما اجناسی را حتی تا ۸۰ درصد زیر قیمت می توانید پیدا کنید. ساکنان پاریس و شهرهای بزرگ فرانسه هم بیکار نمی نشینند و ترفندهای جالبی را برای استفاده هرچه بهتر و بیشتر از این تخفیفات به کار می برند. مثلا آنها می دانند هر چه دیرتر به فروشگاه مورد نظرشان برسند، کالاهای بهتر و ارزان تر را از دست خواهند داد. برای همین صبح روزهای حراج، ازدحام کوچه ها و خیابان ها دیدنی است.

در زمان حراج فرانسه مردم گاهی از ساعت های اول صبح از خانه بیرون می زنند. موضوع جالب دیگر این است که فرانسوی ها هنگام خرید در فصل های حراج ـ چه در تابستان و چه در زمستان ـ لباس زیادی نمی پوشند و تا جایی که ممکن باشد لباس های سبک و ساده به تن می کنند تا زمان زیادی در اتاق پرو معطل نشوند؛ شاید ما نتوانیم چنین مفهومی را به راحتی درک کنیم، اما آنها که از حراج های واقعی فرانسه خبر دارند و می خواهند چند دست لباس جورواجور بخرند، حتماً باید این نکته را در نظر بگیرند و کفش و لباسی ساده بپوشند تا باز و بسته کردن دکمه ها و بندهای آنها زیاد وقت شان را نگیرد.

از نظر فرانسوی ها و در کل اروپایی ها، بهترین زمان برای خرید ارزان در فرانسه در فصل های حراج روزهای میانی هفته است، البته در ساعات اولیه صبح یا هنگام ناهار.برای همین بسیاری از کارمندان چند روز مرخصی می گیرند و به بازار می آیند تا وقتی مغازه ها به نسبت خلوت تر است، بتوانند جنس ها را با نگاه خریداری ببینند و بهترین ها و به درد بخورترها را انتخاب کنند. البته در همه روزهای حراج، فروشگاه ها شلوغ خواهد بود ولی در مجموع، روزهای میانی هفته وضع کمی بهتر از تعطیلات پایان هفته است.

فرانسه به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا مانند سایر کشورهای عضو مبلغی را به عنوان مالیات روی بسیاری از فاکتورهای خرید کالا و خدمات اضافه می کند. ( مالیات در صورت حساب با عنوان VAT لحاظ  می گردد). استاندارد VAT رقم ۱۹٫۶ % روی کالاهایی نظیر لباس، چرم، کفش، اسباب بازی، لباس های خزدار، عطر، دوربین و حتی خاویار است اما گردشگران می توانند برای بعضی از این کالاها مالیات اضافه شده بر صورت حساب را از بخش معاف از مالیات فرودگاه پس بگیرند. برای بازپس گیری مالیات حداقل باید ۱۸۴ یورو خرید کرده باشید.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره راهنمای خرید در فرانسه چیست؟

جهت رزرو هتل در فرانسه با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵