توصیه های پولی و گمرکی فرانسه

محدودیتهای وارداتی : برای کالاهائی که ورودشان آزاد اعلام شده است و همچنین کالاهای اهدائی با قیمت محدود که به وسیله پست ارسال می شوند، مجوز واردات مورد نیاز نیست . برای کالاهای سهمیه بندی شده و یا غیرمجاز مجوز واردات ضرورت دارد و برخی کالاها به روادید فنی نیاز دارند. دو نسخه از سیاهه پروفرما باید به پیوست درخواست صدور مجوز واردات و روادید فنی ارائه گردد. مجوزها معمولا" شش ماه اعتبار دارند.

کنترل ارزی : ارز مورد نیاز برای واردات کالا به فرانسه معمولا" به سادگی پرداخت می شود ولی شرایطی وجود دارند که به موجب آنها پرداخت ظرف مدت معینی که بستگی به مبلغ معامله دارد، باید انجام گیرد. برای ورود کالاهائی که ارزش آنها کمتر از 10 هزار فرانک باشد ارائه گواهی واردات لازم نیست .

بارنامه / قراردادحمل : مقررات خاصی وجود ندارد. در مواردی که به بارنامه نیاز باشد می توان آن رابه صورت "به حواله کرد"صادرنمود.

سیاهه کنسولی : مورد نیاز نیست .

گواهی مبدأ: این گواهی برای کالاهای ساخت هنگ کنگ ، کالاهای ساخت کشورهای جهان سوم ، آبهای معدنی طبیعی ، برخی از انواع پارچه ها و فرشهای پشمی ، و دستگاهها و تجهیزات رادیولوژی و تجهیزات برقی پزشکی مورد نیاز است . این گواهی را می توان از یک اتاق بازرگانی معتبر دریافت نمود.

گواهی نامه های ویژه : برای برخی ازمحصولات کشاورزی ، حیوانات زنده ،ماهی ،پستانداران دریائی ،لاک پشت ،قورباغه ،نرم تنان ،گوشت و فرآورده های حیوانی ،گواهی بهداشت لازم است که بایدتوسط مراجع ذیصلاح مانندوزارت کشاورزی ،شیلات و ... صادر گردد، و نیز گواهی کیفیت ازاین مراجع برای برخی از انواع میوه و سبزی مورد نیاز است . به موجب مقررات بهداشت و ایمنی ، بسیاری از انواع مختلف ماشین آلات باید پلاک داشته باشند و یک گواهی مبنی بر انطباق آنها با مقررات ، همراه آنها باشد. جهت برخی محصولات نظیر مواد داروئی و کالاهای بیولوژیک مجوز دایره مواد و فرآورده های داروئی (Direction de la Pharmacie et des Medicaments) لازم است .

سیاهه تجاری : می باید شامل جزئیات کامل متعارف از جمله شرایط فروش ، یعنی قیمت فوب ، سیف و غیره ، و قیمت واحد باشد. رونوشت امضاء قابل قبول است ، مشروط برآن که سیاهه ها بر روی نامه هایی با کاغذ مارک دار شرکت صادر کننده ، درج شده باشند. چهار نسخه از سیاهه باید به گمرک ارائه گردد.

علائم ساخت کالا: نام کشور مبدا صدور کالا باید روی آن ذکر شود. اگر علامت گذاری کالا این شبهه را بوجود آورد که آن کالا در فرانسه ساخته شده است ، ممکن است از ورود آن جلوگیری شود. کلیه نوشته ها و توضیحات روی کالاها و جزوه های راهنما و غیره باید به زبان فرانسه باشند. مقررات خاصی هم برای برچسب زنی مواد غذائی و منسوجات وجود دارد.

جنس بسته بندی : استفاده از موادی که گمان می رود ناقل بیماری اند ممنوع است . مقررات جامعی هم در مورد بسته بندی برخی از موادغذائی و موادی که درتماس باموادغذائی هستند وجود دارد.

صادر کنندگان باید از مقررات بسته بندی فرانسه که اجرای آن برای تولید کنندگان ، توزیع کنندگان ، عمده فروشان ، خرده فروشان ، اجباری است مطلع باشند. بر مبنای قوانین فرانسه مواد بسته بندی باید یا قابل بازیابی یا قابل استفاده مجددباشند. برای آشنایی بیشتر با مقررات بسته بندی می توان با نشانی زیر تماس حاصل نمود.

Eco- Emballages S.A. 44 Avenue Georges Pompidou 92300 Levallois - Perret, France

Tel:(01) 408 99 999,Fax:(01) 408 99 988

علامت گذاری جعبه های حمل کالا: مقررات خاصی وجود ندارد.

نمونه کالا: نمونه های فاقد ارزش تجاری از پرداخت عوارض معافند. اما نمونه هائی که دارای ارزش تجاری هستند مشمول مقررات فوق الذکر می باشند.

حقوق گمرکی : بطور کلی بر حسب قیمت کالا براساس ارزش سیف به اضافه عوارض و مالیاتها ارزیابی می شود. تعرفه های گمرکی فرانسه براساس "نظام هماهنگ شده " ( HS ) تدوین شده اند.

مناطق آزاد تجاری : بندر لوهاور، بندر مارسی ، دانکرک ، بایون ، نانت ، سنت نازر، بندر استراسبورگ (مقرپارلمان اروپا) ـ ژکس ، ساووی علیا، مولوز اوتمارزهایم

اقلام عمده وارداتی : نفت ، ماشین آلات ، مواد شیمیائی ، آهن و فولاد، محصولات کشاورزی

اقلام عمده صادراتی : تجهیزات حمل و نقل ، مواد غذائی ، کالاهای ساخته شده از آهن و فولاد، منسوجات، مواد شیمیائی ، ماشین آلات و هواپیما

ذخایر طبیعی : زغال سنگ ، سنگ آهن ، بوکسیت ، شیلات ، چوب ، روی ، پتاس.

صنایع عمده : فولاد، ماشین آلات ، منسوجات ، پوشاک ، مواد شیمیائی ، فرآوری مواد غذائی ، هواپیماسازی ، صنایع الکترونیک ، خودروسازی ، توریسم و معدن .

مهم ترین فرآورده های کشاورزی و دامی : گوشت گاو، لبنیات ، غلات ، چغندرقند، سیب زمینی و انگور.

 


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره توصیه های پولی و گمرکی فرانسه چیست؟

جهت رزرو هتل در فرانسه با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵