قلعه بلگراد (کالمدان) , صربستان

 قلعه بلگراد (کالمدان)

قلعه ی بلگراد یکی از دیدنی های بلگراد و کشور صربستان می باشد که دیدن آن را به همه پیشنهاد می کنیم.  این قلعه در محل تلاقی دو رودخانه ساوا و دانوب ، در منتهی الیه قسمت جدید بلگراد واقع شده است.

این قلعه از سال 1979 تحت حفاظت مجموعه فرهنگ و گردشگری این کشور می باشد. در سال های دور این قلعه نماد مقاومت و دفاع از شهر بلگراد بوده است و اکنون به یکی از جاذبه های این شهر بدل شده است.

قلعه بلگراد به عنوان یک سازه دفاعی بر روی ارتفاعاتی مشرف به تقاطع رودخانه‌های ساوا و دانوب ساخته شد و از قرن دوم تا قرن هجدهم بر روی آن تغییراتی صورت گرفت. امروزه این دژ یک موزه منحصر به فردی از تاریخ بلگراد است.

در قرن دوم در این منطقه به خاطر موقعیت استراتژیک بی‌همتا و مهمی که داشت، دژی به عنوان کمپ ارتش ساخته شد. بعد از آن‌که این سازه توسط گوت‌ها ویران گردید، دوباره در قرن ۶ میلادی در جای آن قلعه دیگری بنا کردند که البته آن هم به خاطر حمله اسلاوها کمتر از ۱ قرن دوام آورد. حول این دژی که بر بلندای تپه‌ای مشرف به تقاطع دانوب و ساوا قرار دارد، سازه‌ای باستان وجود داشت که بعدها محل اقامت اسلاوها در بلگراد شد. قلعه بلگراد بارها و بارها طی تاریخ طول و درازش مورد بازسازی قرار گرفت و دوباره ویران شد. بر روی دیوارهای رومی، باروهای صربی قرار گرفت و بر روی این باروها نیز دژهای ترکی و اتریشی قرار داشتند. در قرن ۱۲ امپراطور بیزانسی «مانوئل اول» قلعه‌ای جدید بر روی ویرانه‌های رومی ساخت. در طی اولین دهه‌های قرن ۱۴ این دژ کوچک بالای تپه تا کرانه‌های رودخانه گسترش یافت.

در زمان حکومت «استفان لازارویچ» (Stefan Lazarević) بلگراد تبدیل به پایتخت جدید صربستان شد و با گسترش قلعه‌هایی در بالا و پایین شهر به لحاظ دفاعی آن را تقویت کردند. کاخ لازارویچ در قلعه قدیمی ساخته شده و یک لنگرگاه نظامی نیز به رودخانه ساوا افزودند. در زمان جنگ اتریش- ترکیه دوران جدیدی آغاز شد. قلعه بلگراد به عنوان یک دژ کلیدی در قلب جنگ‌های مسلحانه قرن ۱۸ سه بار مورد بازسازی قرار گرفت. در زمان اشغال اتریش بین سال‌های ۱۷۱۷ تا ۱۷۳۹ و بعد از ساخت دژ‌های نظامی مدرن، قلعه بلگراد یکی از پر قدرت‌ترین استحکامات نظامی اروپا به شمار می‌رفت. قبل از بازگشت‌ ترک‌ها به بلگراد در سال ۱۷۴۰، تمام قلعه‌ها ویران شدند. در انتهای قرن ۱۸ قلعه بلگراد به وضعیتی که امروز می‌بینیم در آمد. این مجموعه از خود دژ بلگراد به صورت بالای شهر و پایین شهر و همچنین پارک کاله مگدان (Kalemegdan) تشکیل می‌شود.

با گردشی در قسمت‌های مختلف قلعه بلگراد بیش از مطالعه یک کتاب تاریخ اطلاعات درباره گذشته این شهر به دست می‌آورید. در هر جایی که پا می‌گذارید قرن‌های طولانی خاطره و رویدادهای مختلف خوابیده است. اکثر دروازه‌هایی که شما را به شهر هدایت می‌کنند هنوز هم سالم هستند. همچنین برج ساعت نیز مانند روزهای گذشته خود در سلامت کامل به سر می‌برد. طی کاوشتان در مجموعه، دیدن مقبره «داماد علی پاشا» در قسمت پایین شهر را از دست ندهید. این سازه جزو معدود یادمان‌های معماری اسلامی در بلگراد به حساب می‌آید.

 

 

 

چگونه به قلعه بلگراد (کالمدان) برویم؟

آدرس قلعه بلگراد (کالمدان)

Kalemegdan بلگراد, صربستان

ساعت کار قلعه بلگراد (کالمدان)

همه روزه و به صورت 24 ساعته

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره قلعه بلگراد (کالمدان) چیست؟

جهت رزرو هتل در بلگراد با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵