آب و هوای صربستان

آب و هوای صربستان مانند ایران، قاره‌ای است یعنی تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد دارد. در اوج زمستان میانگین دمای هوا در بلگراد به صفر درجه هم می رسد اما از ماه فروردین با شروع بهار که معادل تعطیلات نوروز است دمای هوا افزایش پیدا می کند و به حدود 10 الی 15 درجه می رسد. دمای هوای صربستان در تابستان نیز تا 40 درجه افزایش پیدا می کند.

صربستان ممکن است تحت تاثیر توده‌ های هوای روسیه، مدیترانه یا حتی آفریقا قرار بگیرد. همین عامل باعث می‌شود که دمای هوا بسته به شرایط و تغییرات آب و هوایی، اختلاف عمده‌ای داشته باشد.

در جنوب غربی صربستان که کوهستانی و مرتفع است، دمای هوا پایین‌تر و تابستان‌ها خنک‌تر است.

بارش باران در این کشور با توجه به منطقه، الگوی متفاوتی را دنبال می‌کند. ماه خرداد کاملا بارانی است. فصل بارندگی از ماه اردیبهشت شروع می‌شود، در خرداد به اوج می‌رسد و در ماه‌های تیر و مرداد کاهش می‌یابد و بیشتر روزها آفتابی است.

به طور کلی نواحی غربی نسبت به نواحی شرقی پرباران‌تر هستند. ماه‌های مرداد و شهریور کمترین تعداد روزهای بارانی را دارند.

فصل زمستان از آذر تا بهمن آب و هوای سردی در صربستان حاکم است. در دوره‌های زمانی متعدد، هوا ابری و مه‌آلود و دمای هوا صفر درجه است. در سایر دوره‌های زمانی، بادهای سرد، صربستان را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

در صورتی که توده هوای معتدل از مدیترانه وارد منطقه شود، میانگین دمای هوای روز به 20 درجه می‌رسد به خصوص در نواحی جنوب و مرکزی و به ندرت در شمال.

در فصل بهار، آب و هوا ثابت نیست. گاهی هوا ملایم است و گاهی سرد می‌شود و بارش پراکنده‌ هم مشاهده می‌شود.

فصل تابستان از تیر تا شهریور هوا گرم است و میانگین دمای هوا تغییرات عمده‌ای دارد. شب‌ها معمولا سرد است. کمترین دما در تابستان ۱۴ درجه و بیشترین دما ۳۰ درجه‌ی سانتیگراد است. گاهی توده‌های هوای گرم از سمت آفریقا بر آب و هوای منطقه تاثیر می‌گذارند. در این شرایط گاهی دمای هوا به ۴۰ درجه هم می‌رسد. اما این دوره‌های هوای گرم معمولا بسیار کوتاه هستند.

فصل پاییز زیاد بارانی نیست. فقط در نواحی غربی در ماه آذر بیشترین بارندگی مشاهده می‌شود.

بهترین زمان برای سفر به صربستان

بهترین زمان برای سفر به صربستان از ماه فروردین تا شهریور است. در ماه‌های اردیبهشت و خرداد احتمال طوفان و رعد و برق عصرگاهی وجود دارد. در مجموع حتی در گرم‌ترین روزهای سال هم شب‌ها خنک هستند. کسانی که از گرما فراری هستند بهتر است که در ماه‌های مرداد و شهریور به صربستان سفر نکنند. ماه شهریور هم به خاطر روزهای آفتابی و گرمای مطبوع، زمان مناسبی برای سفر است.

 


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره آب و هوای صربستان چیست؟

جهت رزرو هتل در صربستان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵