آب و هوای آفریقای جنوبی

به دلیل اینكه اقیانوس این كشور را در بر گرفته است،‌ بطور كلی آب و هوای این كشور معتدل است.

بارندگی مدیترانه ای زمستان در ایالت كیپ غربی، از طریق باد هایی است كه از سمت شمال غرب وارد آفریقای جنوبی می شود.

 مناطق ساحلی این كشور در تمام سال بارانی است. حدود 80% از بارندگی ها در ماه های فصل تابستان، اكتبر (مهر و آبان) و مارچ (اسفند و فروردین) اتفاق می افتد كه اغلب بصورت تگرگ و توفان همراه با رعد و برق است.

 اگر چه میزان متوسط بارندگی سالانه در بیش از نیمی از مساحت آفریقای جنوبی 500 میلی متر است اما، بطور كلی 464 میلی متر میزان متوسط بارندگی سالانه در كل این كشور محاسبه شده است. در حالی كه این میزان در متوسط جهانی، 857 میلی متر است. این میزان در مناطق كوهستانی و رشته كوه ها به 2000 میلی متر هم می رسد اما، در مناطق ساحلی غربی این كشور، این میزان به 50 میلی متر كاهش می یابد.

 لازم به ذكر است همانند دیگر كشور های پایین صحرا، آفریقای جنوبی خشكسالی های شدید نیز را تجربه كرده است.

 آتش گرفتن بوته زارها، چمنزار ها و جنگل ها در زمستان های خشك آفریقای جنوبی نیز از دیگر عوامل طبیعی آب و هوای این كشور است. این حادثه بیشتر در استان های Limpopo، Mpumalanga و KwaZulu-Natal و در ماه های آگوست (مرداد و شهریور) و اكتبر (مهر و آبان) اتفاق می افتد. مهار این آتش سوزی بسیار دشوار است و تا جایی ادامه پیدا می كند كه همه چیز سوزانده شود.

در زیر مختصری از وضعیت آب و هوا در استان ها مختلف آفریقای جنوبی بیان شده است:

ایالت كیپ غربی (پایتخت: كیپ تاون): این استان دارای آب و هوای مدیترانه ای است. بهترین زمان برای بازدید از این استان فصل های بهار، تابستان و پائیز است(از سپتامبر تا آوریل). در ماه های تابستان دسامبر،  ژانویه و فوریه آب و هوای این استان گرم و خشك است. و در ماه های زمستان ژوئن، جولای و آگوست آب و هوا معمولا سرد و بارانی می باشد.

ایالت كیپ شرقی (پایتخت: بیشو):  بطور كلی آب و هوا در این استان در تمام طول سال مطلوب است. بهتر از برای رفتن به سواحل، فصل های تابستان و بهار (یعنی از ژانویه تا می) را انتخاب كنید. در فصل تابستان هوا گرم و آفتابی و در فصل زمستان هوا بارانی است.

ایالت Gauteng (پایتخت: ژوهانسبورگ):  بهار و پائیز بهترین فصل از سال هستند كه می توانید برای مسافرت از این استان انتخاب كنید. بطور كلی آب و هوا در تمام طول سال مناسب است. حدود 9 تا 10 ساعت در روز هوا آفتابی می باشد. اگرچه در زمستان هوا كمی سرد و اغلب خشك است اما، تندباد ها و طوفان های متناوب در فصل تابستان منظره های زیبایی را خلق می كنند.

 ایالت كوازولو ناتال (پایتخت: پیترماریتزبورگ و Ulundi):  تمام فصل های سال برای بازدید از این استان مناسب است و می توانید در آب های گرم اقیانوس هند شنا كنید. البته تابستان های این استان گرم و شرجی هستند. 

ایالت Mpumalanga (پایتخت: Nelspruit):  این ایالت از ماه ژوئن تا سپتامبر، زمستان خشك دلپذیری دارد. و چنانچه برنامه بازدید از Kruger National Park را دارید، فصل زمستان را توصیه می كنیم. در تابستان ها كه هوا گرم می شود، شاهد طوهان هایی خواهید بود. 

ایالت شمال غربی (پایتخت: Mafikeng):  تابستان این ایالت گرم (22 درجه سانتیگراد) و آفتابی است. در زمستان، هوا در طول روز گرم می شود، ولی در عصر دمای هوا تا 15 درجه سانتی گرا كاهش پیدا می كند. 

ایالت Limpopo (پایتخت: Polokwane):  این ایالت با تابستان ها گرم و زمستان های خشك خود مشهور است. بیشتر سال هوا آفتابی است. در تابستان (از اكتبر تا مارچ) هوا خیلی گرم می شود و به دمای بالای 30 درجه سانتی گراد می رسد.

ایالت كیپ شمالی (پایتخت: كیمبرلی):  در كنار سواحل این استان، در تابستان هوای نسبتا خشك همراه با كمی باران و در زمستان باران را نظاره خواهید كرد. زمستان این ایالت بسیار سرد و خشك است و تابستان بسیار گرم می باشد. در سرد ترین شهر این استان، یعنی Sutherland ، دما تا منفی 6 درجه سانتیگراد هم كاهش می یابد. برف زمستانی قله های این استان را می پوشاند.

 


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره آب و هوای آفریقای جنوبی چیست؟

جهت رزرو هتل در آفریقای جنوبی با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵