بودای بزرگ لشان , چین

بودای بزرگ لشان

بودای بزرگ لشان Leshan Giant Buddha مجسمه میتریا Maitreya (یک بوداسف که معمولا به شکل یک راهب بسیار تنومند با چهره‌ای که تبسم به لب دارد و سینه و شکمش برهنه است، نشان داده می‌شود) در حالت نشسته است. مجسمه بودا در شرق شهر لشان Leshan، در استان سیچوان Sichuan و در محل اتصال سه رودخانه به نام‌های Min River، Qingyi River و Dadu River واقع شده است. این مجسمه در یکی از نقاط خوش‌منظره و معروف شهر ساخته شده است. در دسامبر سال 1996، موقعیت بودا در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. ساخت این مجسمه از سال 713 و در زمان سلسله تانگ آغاز شد و در سال 803 به اتمام رسید، درواقع کنده‌کاری این مجسمه حدود 90 سال طول کشید. در طول این سال‌ها هزاران کارگر تمام تلاش و دانش خود را برای این پروژه صرف کردند. ازآنجاییکه بودای بزرگ بزرگ‌ترین بودای سنگی در کل جهان است، نقش برجسته‌ای در شعر، آهنگ و داستان دارد.

بودا در وضعیتی متقارن و رو به رودخانه نشسته و بنظر میرسد در سکوتی جدی فرو رفته است. ارتفاع مجسمه 71 متر (233 فوت) و طول آن 8.3 متر (حدود 27 فوت) است. روی پای مجسمه با 9 متر (حدود 30 فوت) عرض به اندازه‌ای بزرگ است که به راحتی 100 نفر میتوانند بر روی آن بنشینند و البته 24 متر (حدود 79 فوت) عرض شانه هم به اندازه یک زمین بسکتبال بزرگ است.

یک راهب به نام Hai Tong این پروژه را آغاز کرد. نگرانی اصلی او امنیت مردم رنج‌کشیده‌ای بود که روزی خود را از اطراف محل تلاقی این سه رود بدست می‌آوردند. آب‌های متلاطم باعث حوادث ناگوار زیادی برای قایق‌ها می‌شد و مردم ساده نیز به همین علت به حضور یک روح در آب اعتقاد داشتند. بنابراین Hai Tong تصمیم گرفت با ساخت این مجسمه در کنار رودخانه این تفکر را القا کند که بودا روح درون آب را تحت کنترل خود درآورده است. علاوه بر این سنگ‌هایی که در هنگام کنده‌کاری مجسمه به درون آب افتادند از شدت جریان آب کاستند. پس از 20 سال جمع کردن صدقه، او بالاخره توانست پول لازم برای ساخت این مجسمه را فراهم کند. زمانی‌که برخی از مقامات دولتی محلی وسوسه شدند تا این پول را از او بگیرند، Hai Tong به آنها گفت که می‌توانند چشمان او را بدست آورند اما پول بدست‌آمده برای بودا را هرگز! پس از آن Hai Tong چشمان خود را از حدقه در آورد و مقامات محلی از ترس فرار کردند. در اواسط کار ساخت پروژه Hai Tong درگذشت و دو تن از شاگردانش این کار را ادامه دادند. در مجموع بعد از 90 سال کار سخت، این پروژه سرانجام به پایان رسید.

جذابیت این بودا نه فقط در اندازه آن بلکه در هنز معماری‌اش نیز نهفته است. 1021 تکه مو در سر بودا وجود دارد که اینها با مهارتی خاص در سر جا شده‌اند و این مهارت به حدی شگفت‌انگیز است که به نظر می‌رسد تمام این 1021 جزو جدایی‌ناپذیر سر هستند. یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته معماری این بنا سیستم زه‌کشی آن است. این سیستم شامل کانال‌ها و شیارهای پنهانی است که  بر روی سر و بازوها، پشت گوش‌ها و در لباس‌ها پخش شده‌اند. این سیستم که کمک شایانی به جابجایی آب باران می‌کند، باعث می‌شود قسمت داخلی خشک بماند و به این طریق نقش مهمی در حفاظت از بودا ایفا می‌کند. یک جفت گوش بزرگ که هرکدام به طول 7 متر (در حدود 23 فوت) و از جنس چوب هستند با گل سطح رویشان تزئین شده است. از هزاران سال پیش نصب کردن این مورد بر روی یک سر سنگی اصلا آسان نبوده است.

داشتن یک تاریخ طولانی و همینطور شهرت جهانی، باعث شده توجه گسترده‌ای هم در داخل و هم خارج کشور به بازسازی مجسمه بودا بشود. بودا نزدیک بود در سال 1963 و قبل از اینکه دولت چین کار تعمیر آن را آغاز کند بر اثر فرسایش باد و باران نابود شود. در حال حاضر کار تعمیر و نگهداری آن تحت دستورالعمل کارشناسان یونسکو انجام می‌گیرد.

مبلغ ورودیه: 90 رنمینبی (به استثنای 70 رنمینبی برای گردش با قایق)

مقدار زمان لازم برای بازدید: یک روز

چگونه به بودای بزرگ لشان برویم؟

اتوبوس،قطار و قایق

آدرس بودای بزرگ لشان

Leshan, Sichuan, China , چین

ساعت کار بودای بزرگ لشان

09:00 تا 16:50

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره بودای بزرگ لشان چیست؟

جهت رزرو هتل در Leshan با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵