رفت و آمد در استانبول

هر روز بیش از ۵ میلیون نفر از وسایل حمل و نقل عمومی برای گشت و گذار و رفت و آمد در استانبول استفاده می کنند. این عدد بیشتر از کل جمعیت بسیاری از پایتخت های اروپایی است. سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول ممکن است در ابتدا کمی پیچیده به نظر برسد اما با خواندن این مطلب متوجه خواهید شد که چگونه از وسایل حمل و نقل عمومی نظیر مترو، تراموا، فونیکلار، اتوبوس و غیره برای رفت و آمد در استانبول استفاده نمایید و هزینه های سفر خود را کاهش دهید.

وضعیت سیستم حمل و نقل در شهر استانبول در سالهای اخیر پیشرفت خوبی داشته است، شاید اولین گزینه ای که به ذهن هر مسافری برای رفت و آمد در استانبول خطور کند این باشد که با تاکسی از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر برود، اما این مورد حداقل برای شهری مثل استانبول خیلی بصرفه نیست.

حمل و نقل عمومی جایگزینی هوشمند

اگر کسی به شما گفت که ترافیک در استانبول کم است اصلا باور نکنید و بد نیست بدانید که حتی در آخرین تغییراتی که در میدان تکسیم صورت گرفته است، وضعیت ترافیکی خیابانها در این منطقه بدتر نیز شده است؛ در مورد وضعیت جاده ها هم این را بدانید که تردد ماشین‌های سنگین صبح‌ها از ساعت ۷ تا ۱۰ و عصرها از ساعت ۱۶ تا پاسی از شب امکان‌پذیر است که این مورد نیز علاوه بر مشکل ایجاد ترافیک، مسأله ایمنی جاده‌ها را نیز زیر سوال می‌برد. هدف ما از نگارش این مطلب این است که مزایای استفاده از حمل و نقل عمومی را بگوییم چون نه تنها بار زمانی و مالی آن کمتر است، بلکه شما را با مناظر مختلف و نحوه زندگی مردمان شهر استانبول هم آشنا خواهد کرد.

نکته مهم دیگر این است که ما در ادامه مطلب هیچ صحبتی از اتوبوس نخواهیم کرد؛ دلیلش هم بسیار ساده است؛ چون که خطوط اتوبوس و تاکسی در استانبول یکی است، پس استفاده از اتوبوس نیز شما را در ترافیک‌های طولانی استانبول گیر می‌اندازد. مترو، تراموا و فونیکولار(يك سيستم حمل و نقل ريلي است كه به منظور جابجايي در شيب هاي تند به كار مي‌رود) جایگزین بسیار خوبی برای تاکسی و اتوبوس هستند.

چه زمانی از تاکسی و چه زمانی از حمل و نقل عمومی برای رفت و آمد در استانبول استفاده کنیم؟

شرایط فیزیکی

به صورت کلی برای دسترسی به وسایل نقلیه عمومی باید پیاده روی بیشتری نسبت به زمانی که می‌خواهید تاکسی بگیرید، داشته باشید. به عنوان مثال بعضی از ایستگاه‌های مترو در زیر زمین قرار گرفته اند و شما باید برای دسترسی به آن از یک تعداد پله پایین و یا بالا بروید، پس بهتر است حواستان به شرایط فیزیکی خودتان باشد.

کرایه ها

کرایه حمل و نقل عمومی در شهر استانبول برای هر فرد در هر سفر حدودا ۲ لیر ترکیه است؛ برای مثال کرایه تاکسی از خیابان سلطان احمد تا میدان تقسیم ۱۱ لیر ترکیه است. حالا اگر با تراموا همین مسیر را طی کنید هزینه هر فرد کمتراز ۴ لیر می شود. پس طبق این اعداد بهتر است ازوسایل نقلیه عمومی برایرفت و آمد در استانبول استفاده کنید. اما اگر پیش خودتان فکر می‌کنید که تفاوت عددی این کرایه‌ها خیلی زیاد نیست، باید حواستان به این مورد باشد که اگر افراد دیگری هم با شما باشند این مبلغ افزایش چشمگیری خواهد داشت و از طرف دیگر در ساعات اوج ترافیک باید هزینه تمام ساعاتی که در ترافیک هستید و تاکسی هیچ حرکتی هم نمی‌کند را حساب کنید؛ بله، این تاکسی‌ها دارای تاکسی متر و زمان سنج هستند.

زمان

همه خطوط حمل و نقل عمومی از ساعت ۶ صبح تا ۱۱ شب یکسره باز هستند، اگر می‌خواهید خارج از این ساعات به نقطه‌ای از شهر بروید بهتر است از همان تاکسی استفاده کنید که امن‌تر است.

چگونه هزینه وسایل حمل و نقل عمومی را پرداخت کنیم؟

دو راه برای پرداخت کرایه این سیستم حمل و نقل وجود دارد، “بلیط” (ژتون) را که می‌توانید از غرفه‌های فروش و یا دستگاه‌هایی که در ایستگاه ها قرار گرفته است تهیه کنید، “بلیط الکترونیک” یا کارت اعتباری که به آن استانبول کارت نیز گفته می شود گزینه دیگر شماست که می‌توانید از همانجا تهیه کنید و در دفعات مختلف از آن استفاده کنید. اگر از بلیط استفاده کنید برای هر سفر ۳ لیر باید پرداخت کنید اما اگر کارت اعتباری تهیه کرده‌اید، هزینه هر سفر ۱٫۹۵ لیر محاسبه خواهد شد. پس به شما توصیه می‌کنیم حتما از استانبول کارت استفاده کنید.

استانبول کارت، کارتی جهت پرداخت هزینه مترو، اتوبوس و غیره در استانبول
استانبول کارت، کارتی جهت پرداخت هزینه مترو، اتوبوس و غیره در استانبول

خط فونیکولار F1 تکسیم (Taksim) – کاباتاش (Kabataş)

در ژوئن سال ۲۰۰۶ این راه طولانی از میدان تقسیم تا کاباتاس Kabataş  راه اندازی شد که در زمان ۲٫۵ دقیقه این دو مسیر طولانی را بهم وصل می‌کند. پس از آن با یک پیاده روی کم می‌توانید به کاخ دولماباغچه برسید و بعد با سوار شدن به کشتی‌های مسافربری روزانه سریع السعیر به کادیکوی KADIKOY، جزایر بیوک آدا و پرنسس، منطقه بسفر و … وصل شوید و جاذبه‌های این مناطق را نیز ببینید. از آنجا که اکثر مسافران ایرانی ترجیح می دهند هتل خود را در منطقه تکسیم یا بی اوغلو بگیرند این خط می تواند آنها را به کاباتاش برساند و پس از آن از کاباتاش می توان از طریق خط تراموای T1 به منطقه سلطان احمد که اکثر نقاط دیدنی و تاریخی استانبول در آن قرار دارد دسترسی داشت.

زمان حرکت اولین قطار:۶:۱۵ صبح

زمان حرکت آخرین قطار: ۰۰:۰۰ شب

فاصله زمانی حرکت قطارها: هر۳ دقیقه یک‌بار در ساعات شلوغ

فونیکلار F1 تکسیم کاباتاش
فونیکلار F1 تکسیم کاباتاش

خط تراموای T1 کاباتاش (Kabataş) – باغچیلر (Bağcılar)

این خط یکی از مهم‌ترین خطوط در شهر استانبول است، اگر با این وسیله مسیر را طی کنید، مناظر بسیار متنوعی را خواهید دید چرا که در نقاط زیاد و مختلفی مسافران آن پر و خالی خواهند شد مهمترین این نقاط عبارتند از :

 • ایستگاه کاباتاش (Kabataş): ابتدای خط T1 محسوب می شود، از طریق فونیکلار (یک وسیله حمل و نقل ریلی شبیه مترو) می توان به میدان تکسیم رفت و آمد کرد، اسکله قایق ها و کشتی های مسافربری جهت سفر به جزایر بیوک آدا، پرنسس و غیره در کاباتاش قرار دارد، همچنین با ۵ دقیقه پیاده روی از کاباتاش به کاخ دولماباغچه (Dolmabahce) خواهید رسید.
 • ایستگاه بایزید (Beyazit): بازار بزرگ Grand Bazaar و مسجد سلیمانیه Süleymaniye Mosque از طریق این ایستگاه در دسترس خواهند بود
 • ایستگاه سلطان احمد (Sultanahmet): بسیاری از نقاط دیدنی کاخ توپکاپی Topkapi Palace، ایا صوفیه Haghia Sofia، مسجد آبی Blue Mosque، آب انبار کلیسا Basilica Cistern و غیره در این محل قرار دارند.
 • ایستگاه امینونو (Eminönü): بازار ادویه یا Spice Bazar استانبول که یکی از جاذبه های گردشگری معروف استانبول به ویژه برای گردشگران اروپایی است در این ایستگاه قرار دارد
 • ایستگاه کاراکوی (Karakoy): با پیاده شدن در این ایستگاه می توانید به انتهای خیابان استقلال (که از میدان تکسیم شروع می شود) دسترسی داشته باشید.
 • ایستگاه توپهانه یا توپخانه (Tophane): یکی دیگر از اسکله های کشتی های کروز و مسافربری در این منطقه قرار دارد.

هر روز از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب قطارها در این مسیر رفت و آمد می کنند و در زمانهای اوج ترافیک هر ۲ دقیقه یک بار این قطارها حرکت خود را آغاز می نمایند.

تراموای T1 کاباتاش باغچیلر
تراموای T1 کاباتاش باغچیلر

خط متروی M2 شیشخانه (Şişhane) – حاجی عثمان (Hacıosman)

این اولین خط مترو در استانبول بوده است که متشکل از ۱۲ ایستگاه است و روزانه حدود ۲۵۰ هزار نفر را جابه جا میکند. مهم‌ترین مناطقی که می‌توانید با استفاده از مترو به سرعت آنجا روید عبارت است از:

 • میدان تکسیم: یکی از ایستگاه های مهم این خط در میدان تکسیم قرار دارد. مسافرانی که هتل خود را در منطقه تکسیم می گیرند به راحتی می توانند به این خط مترو دسترسی داشته باشند. همچنین کسانی که در نقاط دیگر اقامت دارند می توانند از طریق این خط به میدان تکسیم دسترسی داشته باشند.
 • ایستگاه عثمان بی (Osmanbey) : که از طریق آن می توان به نیشان تاشی Nişantaşı و مراکز خرید این منطقه دسترسی داشت
 • ایستگاه شیشلی (Şişli): دسترسی به مرکز خرید جواهر که یکی از بهترین و معروف ترین مراکز خرید استانبول می باشد
 • ایستگاه لونت (Levent): دسترسی به  مجتمع تجاری های متروسیتی، کانیون Knyon، اکمرکز Akmerkez
 • ایستگاه ایازآغا (Ayazağa): دسترسی به مراکز خرید ایستینه پارک  İstinye Park
متروی M2 شیشخانه حاجی عثمان
متروی M2 شیشخانه حاجی عثمان

خط فونیکلار T کاراکوی (Karaköy) – تونل (Tünel)

این سیستم سومین خط ریلی قدیمی جهان است.این قدیمی بودن را به راحتی می‌توانید در همان لحظه اول ببینید. این فونیکولار در عرض ۹۰ ثانیه ،۵۷۳ متر مسافت سربالایی را تا Tünel  که درانتهای خیابان استقلال قرار گرفته است، طی می‌کند. در این حالت با یک پیاده روی نه چندان زیاد می توانید به گالاتا Galata دسترسی پیدا کنید. درضمن اگر می‌خواهید طول خیابان استقلال را پیاده نروید، می‌توانید از تراموا استفاده کنید.

زمان حرکت اولین قطار: ۰۷:۰۰

زمان حرکت آخرین قطار: ۲۱:۰۰

فاصله زمانی حرکت قطارها: هر ۲ دقیقه یک‌بار در ساعات شلوغ

فونیکلار T کاراکوی تونل
فونیکلار T کاراکوی تونل

جهت مشاهده نمای کلی از سیستم حمل و نقل عمومی استانبول نقشه زیر را مشاهده فرمایید:

حمل و نقل عمومی استانبول
حمل و نقل عمومی استانبول
ارسال شده در راهنمای سفر

11 دیدگاه برای "رفت و آمد در استانبول"

 1. واقعا دمتون گرم خيلى قشنگ و روون توضيح داديد من مى خوتم برم استانبول كلى تو سايت ها و سفرنامه ها خونده بودم ولى هيچكدام مثل شما و بخوبى شما توضيح نداده بود. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *